Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jen nehoda. Řecko může odejít z eurozóny

Evropa

  13:45
Podle včerejšího komentáře Wolfganga Münchaua pro Financial Times může řecký odchod z eurozóny – grexit – přinést ovoce pouze dlouhodobě, ale krátkodobě zcela jistě způsobí ekonomickou mizerii.

Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem foto: Reuters

Když se podle autora německá ekonomická nedovzdělanost potká s řeckou diplomatickou nedovzdělaností, nemůže z toho vzejít nic dobrého. Minulý týden Řecko vyhrožovalo, že zaplaví Německo islámskými uprchlíky. Němci zase seriózně diskutují o tom, co by se stalo, kdyby grexit proběhl jako nehoda, čili anglicky accident.

Mluví se tedy o jevu jménem grexident. Řecký premiér Alexis Tsipras zase spojuje otázku německých válečných reparací s debatami o podmínkách úvěru.

Ne že by podle autora byla otázka reparací úplný nesmysl. Řadaněmeckých právníků s řeckými nároky souhlasí. Je prý ale naprosto šílené obě věci spojovat. Obě strany možná nakonec svou rétoriku utlumí, ale autor si nedovede představit, že by věřitelé slevili ze svých podmínek, a stejně tak si nedovede představit, jak by mohlo Řecko ty podmínky splnit. Neví se přesně, kolik dní zbývá do vyhlášení insolvence Řecka, takže je třeba s grexitem počítat jako s reálnou možností.

Grexit je výsledek, který si nemůže přát nikdo racionální. Podminuje geostrategický vliv EU. Z ekonomického pohledu se ukáže, že evropská měnová unie je ve skutečnosti systém pevných kurzů. Velké množství finančních kontraktů ztratí platnost. Není jasné, jak bude globální finanční systém reagovat.

Ousmène Mandeng v témže listě upozorňuje, že když už se používají nejrůznější zkratky pro poměrně nesourodé skupiny zemí, jako například BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika), navrhuje on zkratku WIMP (anglicky to znamená měkkota či slaboch, ale také „without international monetary power“ – bez mezinárodní měnové síly).

Většina nových trhů (emerging markets) je příliš heterogenních na to, aby se mohly vejít do jedné zkratky, a samo označení „emerging markets“ je dosti problematické.

Mezinárodní měnová síla je schopnost provádět měnovou politiku bez ohledu na externí limity. WIMP je realita, která popisuje stav většiny zemí: nejsou schopny svobodně používat vlastní měnu v mezinárodních finančních transakcích. Většina zemí musí používat cizí klíčové měny, aby mohly řídit svou mezinárodní likviditu a rezervy.

Skutečnost, že jedna banka – americký Fed – má takovou sílu ovlivňovat zbytek světa, lze považovat za jeden z defektů mezinárodního finančního systému.

Země se snaží nebýt WIMP, ale za čase to může podařit pouze Číně, která chce svoji měnu renminbi internacionalizovat.

Monitor Jana Macháčka

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...