Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Miloš umí počítat a je mu jedno, co o něm píší

Kamberský

  9:44
Neutuchající útoky hlavy státu na Ferdinanda Peroutku, akademickou obec a obecně pravidla slušného chování už značnou část publika unavují či možná spíše znechucují. Je dobré si připomenout – v naprosté většině případů však Miloš Zeman přesně ví, co dělá: jde přímo za svým cílem, mluví přímo ke svým voličům a je mu buřt, co o něm napíší Lidové noviny.

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček foto: MAFRA - Roman VondroušMAFRA

Chceme-li mu porozumět a správně hodnotit, potřebujeme rozumět něčemu jinému: co dělá dobře, v čem je jedinečný, v čem se jeho dovednosti pohybují na hraně skutečného mistrovství. Přiznejme: bez mistrovství by se nestal předsedou ČSSD, nesjednotil by roztříštěnou levici, nestal by se premiérem a po více než desetiletém životě v ústraní prezidentem.

ŠLAJCHRT: Není Hrad v magické moci Žiži?

Krom standardních útoků na novináře a média Chlívek doporučuje věnovat pozornost dvěma sentencím: „Mnohokrát jsem se sešel s ústavními právníky a dospěl jsem k názoru, že když debatujete s třemi z nich, dostanete čtyři různé názory, protože minimálně jeden z nich je schizofrenik,“ pravil prezident poté, co jmenoval vládu, jež se neopírala o parlamentní většinu.

To není pouhý bonmot. Je to přesná metafora Zemanova přístupu k voličům: pečlivě, promyšleně a soustředěně útočí na třídy a skupiny, které si mu dovolí oponovat (novináře, právníky). Záměr je zcela zřetelný – přesvědčuje tak své voliče, že jeho kritici jsou nevěrohodní nikoli v argumentu, ale v principu. Pokud jsou jeho protivníci nevěrohodní dlouhodobě az podstaty, nemusí se namáhat s vyvracením jejich argumentů. Zemanův volič pak buď dá svému prezidentovi za pravdu, v tom horším případě si řekne „kdo ví, jak to vlastně je“.

Druhý pamětihodný výrok pochází ještě z počátku devadesátých let: „Jeden bonmot o spálené zemi je stokrát účinnější než deset novinových článků“.

KAMBERSKÝ: Zeman se baví. Dobře jim tak, slovutným profesorům

Zeman jako první pochopil, že se může úplně vykašlat na to, co o něm píší v analýzách seriózní média. Stačí mu, aby jeho bonmoty trefily náladu těch, kteří se žádným dlouhým čtením nezdržují. A těch vždy byla a bude většina.

S touto komunikační strategií přišel v Česku jako první a výborně mu vychází. Tak a jedině tak má cenu číst soustavné útoky na „peroutky“ a „kulturní antropology“.

Jediná naděje Zemanových oponentů je skrytá v samotném Zemanovi: je nestřídmý a nekontroluje se. Takže občas hrubě přešlápne a provede něco, co i jeho voliče irituje – jako bylo potácení u korunovačních klenotů nebo „pasy“ v nedělním rozhlase. Díváme li se na časovou řadu prezidentovy obliby, je korelace zcela evidentní: Po každém takovém chybném kroku jeho popularita prudce padne... pak zas dlouhé měsíce nezadržitelně stoupá.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...