Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Miss bojuje proti antidiskriminačnímu zákonu

Česko

  14:07
PRAHA - Miss loňského evropského fotbalového šampionátu Dominika Hužvárová se postavila proti antidiskriminačnímu zákonu, který má dnes projednat sněmovna. Vadí ji, že zákon nebere v potaz české tradice. Ani klub sociálnědemokratických poslanců nemá k zákonu jednotný postoj. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek je ale přesvědčen o tom, že je nutné prezidentovo veto přehlasovat a normu přijmout. "Já věřím, že o tom přesvědčíme i poslanecký klub," dodal.

Dominika Hužvárová foto: ČTK

Přestože sociální demokraté ponechávají konečné rozhodnutí až na poslední chvíli, někteří členové klubu dávali v kuloárech najevo, že je v podstatě už rozhodnuto, protože se pro přijetí zákona vyslovil předseda strany Jiří Paroubek. Říkali, že ČSSD je disciplinovaná strana a dodávali: "Když předseda zavelí ..."

Co je to antidiskriminační zákon?

Má lidem zajistit stejné zacházení bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk. Zákon má zajistit rovné zacházení a přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám a bydlení. Má chránit také před diskriminací kvůli zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech.


Zaorálek je přesvědčen, že mají s Paroubkem argumenty, kterými klub sjednotí na stanovisku, že "bude dobré, aby byl zákon přijat". Oba se v úterý sešli s představiteli nevládních organizací, kterých se zákon nějakým způsobem dotýká. Shodli se s nimi i přes četné výhrady, které chtějí naplnit pozdější novelou, na tom, že se v zákonu podařilo přesněji definovat diskriminaci i to, kdo to je zdravotně postižený. Právníci soudí, že i tento zákon zlepší pozici diskriminovaných, kteří se budou domáhat práva, uvedl místopředseda.

Pro přijetí zákona svědčí podle Zaorálka také současná ekonomická krize. Bude-li se zhoršovat, pak nejdříve dolehne na lidi starší a

Modelka: Zákon nebere v potaz české tradice

Kromě hlavy státu Václava Kluase má antidiskriminační zákon odpůrce i mezi
ženami. Jednou z nich je miss loňského evropského fotbalového šampionátu Dominika Hužvárová. Ta žádá poslance a poslankyně, aby z navrhovaného znění zákona vypustili ustanovení zavádějící údajně presumpci
viny. "I u jiných trestných činů, jako je znásilnění nebo přepadení, existuje presumpce neviny," uvedla modelka; oběti těchto činů jsou přitom podle ní v
obtížnější situaci než diskriminovaní lidé. Nová zákonná úprava se podle ní
stane nástrojem vydírání zaměstnavatelů. "Myslím si, že přesunutí důkazního břemene nutí potenciálně obviněného
hledat jakoukoli mimosoudní dohodu jen při zmínce o možnosti podání žaloby týkající se diskriminace," prohlásila modelka.

zdravotně postižené. "Pokud ten zákon jejich pozici posílí alespoň trochu, pak by bylo škoda ho nepřijmout," uvedl s tím, že jeho přijetím bude také jasně řešeno, že v české společnosti diskriminace je, i když o tom nyní zaznívají pochybnosti.

ODS je pro
ODS už minulý týden oznámila, že její poslanci zákon podpoří. Také předseda lidovců Cyril Svoboda se dnes před novináři vyslovil pro zákon i přes jeho nedostatky. Už také proto, že by v případě jeho nepřijetí hrozily ČR sankce od EU, uvedl.

Norma se připravovala dlouho a od svého počátku doznala řady změn. První verzi antidiskriminačního zákona připravovaly předchozí vlády pod vedením sociálních demokratů. Jejich návrh ale v roce 2006 vetoval Senát a sněmovna o něm před parlamentními volbami už nehlasovala. Novou verzi zákona schválila sněmovna v červnu 2007. Senát pak navzdory kritice z řad ODS schválil zákon beze změn. Loni v květnu ho ale vetoval prezident Václav Klaus. 

Česko je posledním státem EU, který dosud antidiskriminační zákon nezavedl. Přijmout ho přitom mělo už při svém vstupu do unie v roce 2004. ČR hrozí vysoké pokuty ze strany EU, pokud antidiskriminační směrnice nějakým způsobem nepřevede do své legislativy.

Autoři: ,