31. května 2010 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mladá čarodějnice Saxana II přijde do kin letos v listopadu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mladá Saxana v pokračování filmu Dívka na koštěti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá Saxana v pokračování filmu Dívka na koštěti | foto: Lidovky.cz

PRAHA Koncem roku se v kinech objeví pokračování filmové komedie Dívka na koštěti z roku 1971, na které vyrostly tři generace diváků. Původně měla být premiéra pohádky Saxana už loni, avšak práce na trikových scénách pozdržel nedostatek financí.

Snímek o čarodějnici, která z říše pohádek uteče do světa lidí, kombinuje hrané záběry s počítačovou animací 3D. Je dalším projektem Václava Vorlíčka, na jehož kontě je třicet celovečerních filmů a úspěšných seriálů.

Osmdesátiny režisér oslaví 3. června na festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Pak převezme tento držitel mnoha ocenění včetně zahraničních cenu na přehlídce Art Film Fest, která se koná v Trenčianských Teplicích a Trenčíně.

"Je to pokaždé jisté zadostiučinění, že člověk pracoval tak, že vytvořil díla oblíbená, která diváci vyžadují. Lidé totiž mají rádi co už znají. Když se dobře pobavili, podívají se znovu i na Dívku na koštěti a čekají třeba na okamžik, kdy se Saxana setká s chovankou psychiatrického ústavu v neodolatelném podání Heleny Růžičkové," řekl Vorlíček.

Potíže s investory

Saxanu začal Vorlíček natáčet koncem roku 2007 na Barrandově. "Vznikla tak celá hraná část a počítali jsme s tím, že do obrazu přidáme pohádkové postavy včetně téměř čtyřmetrového draka. Po roční přestávce, kdy jsme sháněli další investory, se v animacích pokračovalo," uvedl režisér. Ve studiu pracoval před modrým pozadím poprvé.

"Náročné to bylo především pro herce, kteří své animované spoluhráče pochopitelně neviděli; ale vcelku tato digitální technika práci usnadňuje," vysvětlil filmař. Připomněl svou spolupráci s dnes již zesnulým kameramanem Vladimírem Novotným, který byl specialistou na filmové triky. "Věděl, co chci, nakreslili jsme si to a on vždycky vymyslel ty nejschůdnější způsoby realizace," uvedl Vorlíček.

Mladá Saxana versus padouch Crackman

Podle scénáře, který napsal spolu s ním umělecký šéf společnosti DesignBros Vlastimil Mistrík, žije bývalá žákyně čarodějnické školy Saxana (Petra Černocká) ve světě lidí. Provdala se za Honzu Bláhu (Jan Hrušínský) a s dcerou Saxankou (Helenka Nováčková) obývají rodinnou vilu. Poslední vůle babičky Antonie ale způsobí, že s nimi bydlí také strýc Evžen (Petr Nárožný) a ztřeštěná teta Irma (Jiřina Bohdalová), kteří o minulosti Saxany nic netuší.

Až teprve její neopatrnost a vzpomínky na mládí ukryté na půdě zaviní, že se prozradí nejen její původ. Saxanka objeví truhlu s čarodějnickými pomůckami a prostřednictvím kouzelné knížky se dostane do školy čarodějnic a na veletrh strašidel.

Vinou tety Irmy se v pohádkové říši ocitne i komiksový padouch Crackman, který ji chce ovládnout. Malá Saxana mu zkříží cestu; nemůže přeci dopustit, aby byly pohádky zničeny.

V dalších rolích této komedie se objeví Josef Somr, Bronislav Poloczek, Barbora Kodetová, Jaroslav Kepka, Naďa Konvalinková, Jiří Lábus a Ota Jirák.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz