Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
10. ledna 2017 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Beppe Grillo zatím nebude v ALDE

Beppe Grillo na grilu novinářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beppe Grillo na grilu novinářů. | foto: TwitterReprofoto

Praha Během víkendu se objevily zprávy o tom, že euroskeptické protestní hnutí Pět hvězd italského komika Beppa Grilla má vstoupit do liberální frakce Evropského parlamentu ALDE. Díky sedmnácti europoslancům by se ALDE vyhoupla zpět jako třetí nejsilnější frakce Evropského parlamentu. Členem frakce ALDE je i hnutí ANO, které má čtyři europoslance.

Europoslanci za hnutí Pět hvězd byli původně členy frakce pod názvem Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) spolu s britským krajně pravicovým UKIP. Této frakci ovšem hrozí po brexitu – tedy za dva a půl roku – vymření, a Grillovi poslanci by tak přišli o řadu finančních zdrojů, které souvisí s členstvím v konkrétní frakci. Grillo napsal členům, že spojenectví s UKIP znamená, že jeho hnutí hrozí dva a půl roku politického spánku.

Hnutí, které je považováno za euroskeptické a žádá italské vystoupení z eurozóny, by se politicky více legitimizovalo na evropské scéně, získalo by legitimaci člena evropského establishmentu.

Šéf frakce ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt přijetí Grillova hnutí podporoval, nakonec ale musel ustoupit tlaku liberálních europoslanců ze severských zemí, především Švédska. Nakonec Verhofstadt vyhlásil, že „neexistuje dostatečné společné stanovisko, aby jednání mohlo pokračovat, a že „nevidí dostatečnou garanci pro společnou agendu směrem k reformě Evropy“.

Co Verhofstadt sledoval tím, že žádost původně podporoval? Frakce ALDE by výrazně posílila, vzrostly by Verhofstadtovy šance stát se příštím předsedou EP apod. Hlavně tu ale asi byla úvaha, že by stálo za pokus Grillovo hnutí (které může vyhrát příští parlamentní volby v Itálii) civilizovat, europeizovat, posunout do středu, protože v opačném případě se bude hnutí radikalizovat a od Evropy odtahovat. Tento argument tedy – zatím – nezvítězil.

...

Breitbart News, americký mediální outlet s explicitně pravicovou a antisystémovou rétorikou, se chystá rozjet svoje německé stránky a využít situace, kdy německá média – především ta veřejnoprávní – informují velice zdrženlivě a opatrně o kriminalitě spojené s uprchlíky – podle leckoho dokonce podléhají autocenzuře a potřebě sloužit společenskému konsenzu.

Alternativa pro Německo nebo Pegida se prý těší na příchod webu, který je podle leckoho rasistický, konspirační a dezinformační, podle jiných pouze vyhraněně politicky nekorektní. Německý politický establishment je zděšen. Steve Brannon, zakladatel Breitbart News, je nyní šéfem Trumpových strategických poradců.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz