Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Británie pouští technologie firmy Huawei na svůj trh

Huawei (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Britská vláda souhlasí s tím, že technologie firmy Huawei se mohou účastnit budování 5G sítí pro tamější telekomunikační firmy, a to navzdory americkému tlaku na spojence, aby byl čínský obr z budování těchto zakázek vyloučen. Britská vláda ale souhlasila s tím, že čínská firma může budovat pouze tu část sítí, která netvoří jejich jádro.

Austrálie se rozhodla své americké spojence poslechnout a Číňany do svých 5G sítí nevpustí. Podobně se zachoval Nový Zéland. V Evropě zaujalo jednoznačný postoj Polsko, česká vláda zatím zakázala ministerstvům nakupovat telefony této značky. Německý telekomunikační regulátor ale pravil, že není žádný důvod zakazovat Huawei, přestože Amerika dala Berlínu jasně najevo, že nebude s Německem sdílet některé důležité zpravodajské informace, pokud Berlín Huawei na své hřiště vpustí.

Proč je nové rozhodnutí britské vlády tak důležité? Spojené království představuje jeden z nejdůležitějších trhů pro čínskou firmu. Nedaleko Oxfordu sídlí laboratoře Huawei, kde jsou pod dohledem britské vlády testovány čínské produkty z pohledu toho, zda jsou bezpečné a mohou být vpuštěny na britský trh. Donedávna britská vláda kritizovala firmu Huawei za opakované nedostatky v bezpečnosti produktů a technologií. Nové rozhodnutí tedy naznačuje, že společnost nedostatky napravila, i když zatím není vpuštěna do jádra sítí, jako jsou datová centra.

Zadruhé, zatímco Německo si s Trumpovou Amerikou dělá vzájemně naschvály (kromě firmy Huawei jde o plynovod Nord Stream 2, neplnění slíbených výdajů na obranu a další), Británie bývá považována za největšího a nejspolehlivějšího amerického spojence v Evropě. Pokud USA nebudou kvůli firmě Huawei sdílet top zpravodajské informace s Německem, budou je sdílet s Brity?

Samozřejmě existují aliance jako NATO, ale v zásadě se ví, že nejdůležitější zpravodajské informace se sdílejí v rámci takzvaného systému pěti očí (Five Eyes) mezi USA, Británií, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem. Právě tyto státy mají nejužší a tradiční zpravodajskou spolupráci.

Zatřetí, samozřejmě že jde o důsledky brexitu. I když do Británie přijede v červnu Donald Trump, chce si Británie budovat po odchodu z EU vztahy se všemi velkými hráči.

Zastánci Huawei argumentují tím, že jejich technologie je nejlepší, že nebyl prezentován žádný důkaz, že něčemu a někomu škodí, a že pokud chtějí Američané odstranit z trhu lídra, poškodí v důsledku zákazníky, jimž tak budou odepřeny skvělé technologické výdobytky za výbornou cenu. Firmě Huawei se navzdory americkému tlaku velice dobře daří: jen za první čtvrtletí narostl její obrat o 39 procent na 27 miliard dolarů a uzavřela 40 kontraktů na budování sítí 5G po celém světě.

Analytici navíc upozorňují, že čínská vláda v poslední době ořezává megalomanské infrastrukturní části projektu zvaného Pás a stezka, kde je příliš korupce, úvěrů a ekologických dopadů, a soustředí se právě na získání světové dominance skrze telekomunikace a umělou inteligenci.

Závěr Monitoru JM je, že západní vlády by měly přenést rezistenci vůči čínským technologiím z technokratického světa do otevřené politické arény. Tady přece nejde ani o technické detaily, ani o ekonometrické měření míry konkurence na trhu, ovšem ani o finesy tajných služeb.

Jde přece o to, že Čína je totalitní stát s imperiální ambicí. A vůbec nejdůležitější je, že Čína svoje telekomunikační technologie využívá ke sledování a kategorizaci vlastních občanů a dokumentaci jejich aktivit.

Nejlepší by bylo vrátit se ke „staromódnímu“ důrazu na lidská práva. Začněte doma dodržovat lidská práva a demokratické principy, a teprve pak můžeme nakupovat vaše technologie. A Evropská unie má Číně vzkázat, že pokud chce vyvážet do EU technologie, musí převzít ochranu soukromí a osobních dat podle vzoru a standardu evropského GDPR. Pak nebude třeba zkoumat v laboratořích, jestli mají čínské technologie nějaká vychytaná zadní vrátka.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!