Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Hrozí globální ofenziva populismu, radikalismu či extremismu?

USA

  12:56
Ačkoli je leckdo přesvědčen o opaku, tato analýza Bloombergu se snaží doložit, že populistů v západním světě u moci tolik není, i když útočí mocně zprava i zleva. Tradiční politický establishment v Evropě i v USA je překvapivě odolný. Hnutí jako Occupy Wall Street či britská Independence Party jsou v defenzivě.

Premiér Alexis Tsipras nařídil prověření výroků nového ministra. foto: Reuters

Jedním z důvodů je, že radikálům se do vládnutí vlastně tolik nechce. Nechtějí obětovat politickou čistotu a ušpinit ji kompromisy spojenými se skutečným vládnutím.

EU zažívá v tomto smyslu teprve první krize, v USA je uchopení moci někým, kdo je proti establishmentu, přímo nepravděpodobné.

MACHÁČEK: Poslední fronta německého sjednocení a my

Zvolení nového šéfa Labour Party Jeremyho Corbyna, který se chce vrátit do dob znárodňování a jednostranného jaderného odzbrojování, povede podle všeho pouze k tomu, že konzervativci zůstanou u moci o něco déle.

Silnější decibely na obou stranách politického spektra ponechaly velmi tichou většinu ve středu. Máloco otřese koncenzem vyspělého světa, který se víceméně shoduje na rozumné měnové i rozpočtové politice.

V případě Řecka se strana premiéra Tsiprase zbavila křídla nejradikálnějších marxistů a posunula se do středu. Vlastně se jedná o vítězství mainstreamu. EU je neklidnou laboratoří 28 zemí, volby jsou tu každou chvíli, ale většinou stejně vznikne nějaká středová koalice.

MACHÁČEK: Británie si prý Corbyna může dovolit

Rakouští Svobodní zaplatili cenu za ušpinění se mocí po roce 2000 a po roce 2002 se rozpadli na pragmatiky a opravdové věřící. Nyní se vzhledem k uprchlické krizi podle všeho dostanou zpátky k moci.

Ve střední a východní Evropě dochází kvůli migrační krizi k posunu, směrem k pravicovému populismu se posouvají všechny mainstreamové strany.

A třeba populistická Dánská lidová strana raději ovlivňuje politiku ze střídačky či za pomezní čárou, než aby se ušpinila mocí.

V EU se v posledních dekádách nedostala k moci žádná extremistická skupina. Mohlo by se to změnit v případě vítězství Marine Le Penové v prezidentských volbách. Ta v poslední době utlumila rasistickou rétoriku a soustředí se na ekonomicky slabé.

MACHÁČEK: Co vědí ekonomové o migraci? Málo

Vede v průzkumech, což ji patrně katapultuje do druhého kola prezidentské volby v roce 2017, kde ovšem velmi pravděpodobně dopadne jako její otec a vypadne. Její přítomnost ve druhém kole voliče vyburcuje a k volbám přijdou, jen aby jí prezidentství znemožnili.

Amerika má také své politické outsidery. Byl jím svého času de facto Barack Obama, je jím realitní magnát Trump i manažerka Carly Fiorinová. Konzervativní Tea Party nebo liberální Occupy se ale nikdy nepřiblížily převzetí moci.

Síla Tea Party spočívá v tom, že omezuje schopnost republikánů dohodnout se na kompromisu.

Zajímavá analýza. Asi by to ale chtělo upřesnit, kdo přesně je outsider v politice a v establishmentu. Velkopodnikatel (Trump) nebo slavná manažerka (Fiorinová) jsou možná outsidery v politice, ale těžko v rámci establishmentu v širším slova smyslu. Stejně je diskutabilní, co lze vlastně považovat za „nesystémovou“ stranu. Pokud je systémová korupce, nemusí být ona nesystémovost na škodu.

Pak je otázka, co je to populismus. V takové České republice jsou třeba ve vztahu k uprchlíkům populisté úplně všichni.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....