Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Každý má právo na svůj názor, ale nikoli na svá fakta

Názory

  13:14
PRAHA - Noční můra – tedy vítězství Marine Le Penové a Donalda Trumpa v prezidentských volbách – se jako většina nočních můr asi neuskuteční, ale rozhodně není možné brát to na lehkou váhu. Podle Rachmana většina amerických analytiků Trumpa podceňuje, podle nich nevyhraje ani primárky, natož prezidentskou volbu, ve které ho smete Hillary Clintonová.

Donald Trump znovu propagoval svou ideu vystavět na hranici s Mexikem plot proti nelegálním imigrantům. foto: ČTK

Gideon Rachman se vrací k tématu nárůstu politického extremismu a nacionalismu.

Přitom kdyby byl Trump normální kandidát, byl by už dávno pro analytiky jasný favorit. Vede v důležitých státech jako Iowa, New Hampshire a South Carolina. Odpudivé výroky na adresu muslimů, Mexičanů, žen i postižených mu na popularitě neubraly.

Některé Trumpovy výroky jsou tak otevřeně rasistické, že vedle nich vypadá Marine Le Penová jako uměřený střední proud. V jejím případě reálně hrozí, že vyhraje regionální volby. Francouzské prezidentské volby sice není snadné vyhrát, ale když bude Národní fronta normálně řídit regiony, bude více a více Francouzům připadat normálně volitelná.

Autor dále sčítá, jaký extremismus se kde všude na světě vyskytuje. Zajímavé je, že politiky z nové polské vlády, stejně jako Orbána označuje Rachman za ultranacionalisty, což je nepochybně jistý posun.

Za příčiny vzestupu populismu považuje Rachman pocit ekonomického ohrožení (v USA stagnují mzdy, ve Francii je vysoká nezaměstnanost), nechuť k migraci, strach z terorismu. Zvláště ale zaujme, že autor stejně tak viní úpadek tradičních médií.

Ve Francii a Německu je na vzestupu pocit, že politicky korektní tradiční média lžou a sociální média přinášejí rozkvět alternativních narativů a konspiračních teorií.

Americký senátor Daniel Moynihan říkával: „Každý má právo na svůj názor, ale nikoli na svá fakta.“ Ve věku sociálních médií už to neplatí. Za pravdu dnes může být označeno všechno.

Člověk si říká, jestli úpadek klasických médií není také hlavní příčinou té polarizované nulo-jedničkové žumpy, ve které vězí česká veřejná debata.

...

Za Trumpovým vzestupem může vězet i vzestup politické korektnosti, která se v USA přetavila ve vzestup „liberální netolerance“. Na příklady z amerického univerzitního prostředí upozorňuje Edward Luce také v The Financial Times.

Američtí liberálové (rozuměj levice) by měli slavit. Během několika let byly schváleny sňatky homosexuálů, legalizována marihuana a dvakrát vyhrál volby afroamerický prezident.

Studenti na Princeton University okupovali úřad rektora s tím, že požadovali odstranění jména Woodrowa Wilsona z názvu jedné fakulty. Wilson prý obnovil segregaci mezi americkými federálními zaměstnanci. Nebyl brán ohled na to, že jde o historickou figuru, která prosadila například Versaillskou smlouvu (anebo se zasadila o vznik Československa, poznámka autora). Kdo se bude odstraňovat příště? Winston Churchill – protože byl imperialista? Thomas Jefferson a George Washington – protože měli otroky? Franklin Roosevelt – protože internoval 120 000 Japonců? Nekomplikovaná historická postava neexistuje.

Americké kampusy v nedávné minulosti zrušily přednášky Christine Lagardeové (šéfka MMF), protože studenti nesouhlasí s rozvojovými politikami pro chudé země, nebo Condoleezzy Riceové, která je prý „válečný zločinec“, protože podporovala invazi do Iráku.

Tituly v univerzitních knihovnách jsou označovány za škodlivé apod.

Mainstreamoví politici si dávají pozor na jazyk a jejich projev je stále sterilnější. Nelze se pak divit, že vakuum autenticity rychle vyplní někdo jako Trump.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....