Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Konec Schengenu by posílil euroskeptiky

Slovensko-cest

  13:29
PRAHA - Podle komentátora Financial Times Wolfganga Munchaua existují v principu pouze dvě řešení. Buď Evropa opraví Schengen, nebo ať se vrátí k národní ochraně hranic.

Opatření souvisí s migrační krizí. Kontroly se soustřeďují hlavně na větší auta a dodávky přijíždějící z rakouské strany. foto: ČTK

Minulý týden se ukázalo, že spolupráce bezpečnostních složek uvnitř Schengenu nefunguje. Opravit Schengen tak, aby fungoval, je ekonomicky efektivní a jednoduché, ale politicky těžké prosadit. Schengen prý ztratil své největší aktivum – důvěru občanů. Rozebrání Schengenu sice způsobí katastrofu makroekonomického rozsahu, ale politicky je to úplně jednoduché.

Nizozemsko plánuje mini-Schengen pro vybrané státy. Česko chybí

Aby Schengen získal znovu důvěru, musela by ochrana vnější hranice být perfektní a spolehlivá, na úrovni, kterou provádí americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (Homeland Security – US Citizenship and Immigration Service) a americké ministerstvo obrany (US Coat Guard).

Kdyby na počátku krize eurozóny sáhla Evropa k jednoduchým a efektivním řešením (například společnému dluhopisu), vyřešilo by se vše jednoduše a rychle. Jenže to se nestalo. Podobné to bude se Schengenem, který skončí, přestože jeho rozpad by byl ekonomicky neuvěřitelně neefektivní. Srovnejme jenom součet délky hranice mezi jednotlivými státy a celkovou délku vnější hranice Schengenu. Celý komentář si můžete přečíst zde.

Tohle nevyznívá vůbec dobře. Schengen je jedna z mála věcí, která je ve vztahu k EU populární, euroskeptici všude jen posílí. A další atomizace EU je přesně to, co si přeje Rusko.

...

O podobných věcech je článek Noaha Feldmana na Bloombergu. Vysvětluje Američanům, co by to znamenalo, kdyby ve vlaku mezi Washingtonem a New Yorkem museli pětkrát předkládat pas.

Autor je pesimista jako Munchau. Dokud prý bude proud uprchlíků pokračovat, není šance, že by bylo možné systém otevřených hranic udržet. A vrátit se k němu bude dost politicky obtížné.

Ten příklad s pasem ve vlaku je hezký, ale daleko horší je představa těch všudypřítomných front kamionů.

...

Jestli ještě nemáte dostatečně velkou depresi, tak doporučuji článek Aryeha Neiera pro Project Syndicate.

Podle autora je rozdíl mezi Orbánem, Ficem a Zemanem jenom v tom, že Orbán je nejefektivnějším advokátem „neliberalismu“, což je termín, který Orbán sám používá k popisu své xenofobie a pohrdání lidskými právy.

Češi, Poláci a Maďaři si dnes užívají svobody jako nikdy v historii, nicméně Západ byl prý příliš optimistický a naivní ohledně změn, které se zde odehrály.

Václav Havel byl prý populárnější v cizině než doma a symbol dnešní České republiky není demokrat Havel, ale demagog Zeman.

No, to je dost přehnané, protože Slovensko má prezidenta, který Ficovi oponuje, a Česká republika má premiéra, který se prezidentovi ostře postavil. Už jsem to ale jednou psal. Na západ od nás málokoho zajímají detaily: přečtou si titulek, že Zeman zaštítil 17. listopad xenofobní akcí, a tím to končí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.