Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
22. června 2018 12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Opravdu nejde Trumpovi přiznat žádný úspěch?

Podle Trumpa mají následovat „energická jednání“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Trumpa mají následovat „energická jednání“. | foto: Reuters

PRAHA  Řada lidí v Americe podléhá trumpobijectví v rámci celoplošné svaté války, která žádá kritizovat Trumpa vždy, všude a za všechno. Přitom spravedlivější a efektivnější by bylo kritizovat tam, kde si to zaslouží.

Peter Beinart v The Atlantic, ač sám spíše nalevo v rámci amerického politického spektra, odsuzuje pokrytectví americké Demokratické strany a kritiků Donalda Trumpa ve věci summitu se severokorejským lídrem Kim Čong-unem v Singapuru.

Demokraté si vybírají svůj účet. Od roku 2015, kdy Barack Obama uzavřel nukleární dohodu s Íránem, obviňovali republikáni včetně současného prezidenta Trumpa jeho ministra zahraničí Johna Kerryho i Obamu samotného z toho, že se vzdal Íránu, že neoslabí íránské mocenské ambice a že hodil přes palubu dlouho trpící íránský lid.

Ta ironie je nyní neodolatelná. Během summitu v Singapuru odevzdal Trump mnohem více, než odevzdal Obama v Íránu. A získal přitom mnohem méně. Obama nikdy nelichotil a nepodbízel se Rúhánímu nebo Chameneímu a dalším íránským lídrům tolik, jako se Trump podbízel Kimovi.

Pro demokraty je teď zkrátka neodolatelné vysmívat se v tomto Trumpovi. Jenže je to chyba. Spojují se tak s jestřáby jako John Bolton, kteří si přejí dohodu nakonec vykolejit. Důležité přitom je, že Kim může doma prezentovat, že dokáže mluvit nejen s Čínou, ale i s Amerikou a jejími spojenci Jižní Koreou a Japonskem.

Trump sice zrušil vojenské cvičení s Jižní Koreou, ale to lze kdykoli obnovit. Trumpovy poznámky o tom, že severokorejský lid svého lídra miluje, jsou sice nechutné, ale je doložitelné, že sankce situaci s lidskými právy v KLDR nijak nezlepšily, spíše naopak.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky