Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Opravdu nejde Trumpovi přiznat žádný úspěch?

Názory

  12:28
PRAHA - Řada lidí v Americe podléhá trumpobijectví v rámci celoplošné svaté války, která žádá kritizovat Trumpa vždy, všude a za všechno. Přitom spravedlivější a efektivnější by bylo kritizovat tam, kde si to zaslouží.

Podle Trumpa mají následovat „energická jednání“. foto: Reuters

Peter Beinart v The Atlantic, ač sám spíše nalevo v rámci amerického politického spektra, odsuzuje pokrytectví americké Demokratické strany a kritiků Donalda Trumpa ve věci summitu se severokorejským lídrem Kim Čong-unem v Singapuru.

Demokraté si vybírají svůj účet. Od roku 2015, kdy Barack Obama uzavřel nukleární dohodu s Íránem, obviňovali republikáni včetně současného prezidenta Trumpa jeho ministra zahraničí Johna Kerryho i Obamu samotného z toho, že se vzdal Íránu, že neoslabí íránské mocenské ambice a že hodil přes palubu dlouho trpící íránský lid.

Ta ironie je nyní neodolatelná. Během summitu v Singapuru odevzdal Trump mnohem více, než odevzdal Obama v Íránu. A získal přitom mnohem méně. Obama nikdy nelichotil a nepodbízel se Rúhánímu nebo Chameneímu a dalším íránským lídrům tolik, jako se Trump podbízel Kimovi.

Pro demokraty je teď zkrátka neodolatelné vysmívat se v tomto Trumpovi. Jenže je to chyba. Spojují se tak s jestřáby jako John Bolton, kteří si přejí dohodu nakonec vykolejit. Důležité přitom je, že Kim může doma prezentovat, že dokáže mluvit nejen s Čínou, ale i s Amerikou a jejími spojenci Jižní Koreou a Japonskem.

Trump sice zrušil vojenské cvičení s Jižní Koreou, ale to lze kdykoli obnovit. Trumpovy poznámky o tom, že severokorejský lid svého lídra miluje, jsou sice nechutné, ale je doložitelné, že sankce situaci s lidskými právy v KLDR nijak nezlepšily, spíše naopak.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...