Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Praha jako čínská brána do Evropy?

USA

  13:30
PRAHA - V rámci slavnostního oznámení toho, že čínská návštěva prezidenta Zemana přinesla také něco údajně užitečného, tedy konkrétní slíbené investice ve výši asi deset miliard korun, píšou některá média o tom, že už je jasné, že se Praha stala či stane „bránou čínských investic do Evropy“.

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi. foto: cntv.cz

Takové titulky jsou ale směšné a skoro to vypadá, že novináři, kteří směli dělat Zemanovi laskavý doprovod, asi museli dopředu slíbit nějaké PR agentuře, že něco takového budou psát.

Je to nesmysl už z hlediska toho, že Čína – podle některých měřítek už největší ekonomika světa – si bude vybírat jako svou bránu nástupu někam zrovna (z globálního i evropského pohledu) ekonomicky relativně málo významnou Českou republiku.

Až budou Číňané, kteří mají jenom devizové rezervy v řádu bilionů (pro jistotu zdůrazňuji „trillions“) dolarů, někam opravdu ekonomicky a investičně nastupovat, vyberou si zemi nebo země, které mají velké přístavy, velká finanční centra, tranzitní letiště apod. Nic takového ale Česká republika nikdy mít nebude, i kdyby její ekonomika rostla zázračným tempem.

Opravdový investiční nástup Číny do Evropy, který asi jednou přijde, se nebude řídit tím, který kašpar (i kdyby byl z celé EU jediný) se klaní jejím tankům na čínském ekvivalentu ruského Rudého náměstí, ale přísně ekonomickou logikou.

Z toho, jací šíbři a jaké existence se kolem Zemanovy návštěvy pohybovali, to vypadá spíše tak, jestli náhodou nemá někdo plán učinit z Prahy „bránu“ na praní něčích špinavých peněz.

Po Praze koneckonců kolují dohady, že ty peníze, které mají do Česka přijít, možná zčásti vůbec nejsou čínské, ale že to jsou nějaké přeprané peníze některých českých, případně slovenských oligarchů, které se jenom jako čínské investice převlékají.

MACHÁČEK: Korejský zápisník z demilitarizované zóny

Oznámené investice nepřinášejí nové technologie, jde pouze o výměnu majitelů ve stávajících firmách či nemovitostech, i když zrovna ve fotbalové Slavii bude asi chvíli na výplaty.

Pokud Číňané skutečně uvažují o investicích do energetiky, bylo by to z hlediska významu a zajímavosti asi důležitější. To ale zjevně zatím vůbec jasné není.

Zkušenost USA s čínskými investicemi je často taková, že když Číňané investují, mají tendenci (nebo se o to alespoň pokusí) přinést si také všechno s sebou z Číny: od technologií po lidi, kteří v podniku budou pracovat, apod. Ale to zatím předbíháme, protože o žádné takové čínské investici do výroby v Česku zatím nic nevíme.

Debata Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!