Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
11. února 2016 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Ruský ďábelský plán nebo sebevražda EU?

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

PRAHA Autor Monitoru nikdy nebyl příznivcem konspirativních teorií a ďábelsky promyšlených plánů, ale čím více přemýšlí o celé „lince“ ze Sýrie do Evropy, tím víc se děsí toho, jak sled událostí hraje do karet Rusku.

Poslední vývoj s další uprchlickou vlnou ze syrského města Aleppo jednoznačně prokazuje, že hlavní motivací ruského angažmá v Sýrii je od začátku navýšit uprchlickou vlnu putující do Evropy, Sýrii de facto vylidnit a Evropskou unii uprchlickou vlnou zkusit zcela rozložit.

Samozřejmě že má Rusko i vedlejší zájmy: jeho armáda se procvičí v ostrém boji, středomořská ruská základna posílí svou pozici. Rusko zůstane hráčem, se kterým se v regionu bude muset počítat.

Primárně jde ale o to, navýšit vlnu uprchlíků směřujících do Evropy. Mimochodem se opět prokázalo, že naprostá většina uprchlíků ze Sýrie prchala a prchá před Asadem, nikoli před Islámským státem.

Mimochodem: primárně nejde o těch nových 50 000 uprchlíků z Aleppa, ale o dalších 2,5 milionu Syřanů, kteří jsou stále ještě v Turecku. Někteří z nich dosud váhali a počítali s tím, že se po Asadově porážce vrátí do Sýrie. Nyní, když je jasné, že Asad s Rusy jednoznačně vítězí a postupuje, masa posledních váhajících uprchlíků v Tureckuse také vydá směrem na Západ.

Kancléřka Angela Merkelová a turecký prezident Erdoğan nyní žádají NATO, aby uprchlickou krizi začalo řešit. Otázkou ale je, co může NATO dělat. Bojovat proti IS? To– jak jsme si řekli – by nemělo na uprchlickou krizi vliv. Angažovat se v Sýrii? Nesmysl, stejně jako představa, že by NATO hlídalo turecko-syrskou hranici. Že by hlídky NATO chodily po dvojicích po tureckém břehu a hledaly pašeráky, prodejce vest a gumové čluny? Pašeráci na člunech nejsou, a pokud ano, tak když se blíží hlídka, čluny vypustí. Má snad NATO pomáhat stavět Řecku hotspoty a sběrné tábory? Zcela nesmyslná je samozřejmě představa, že by NATO pomáhalo při uzavírání severní řecké hranice. NATO by tak pomáhalo s izolací svého vlastního člena.

Ochrana vnější řecké hranice s Bulharskem, Makedonií či Albánií bude asi muset probíhat jako iniciativa jednotlivých členských států EU, krom toho by tento krok muselo doprovázet vyloučení Řecka ze Schengenu.

V lednu se říkalo, že Schengenu zbývá třicet dní či dva měsíce. V Rusku samozřejmě vědí, že Schengen (či třeba ještě studentský výměnný program Erasmus) je jedna z mála populárních věcí na celé EU. Pokud Schengen opravdu skončí, uspíší to dezintegraci EU a například odchod Británie z EU pak bude skoro jistotou.

Poláci a Češi si možná řeknou: proč by měl někdo zavírat naši hranici s Německem, když přes ni žádní uprchlíci neproudí a když by to bylo ekonomicky pro obě strany nevýhodné? Odpověď bude: z politických důvodů (nelze zavřít hranici pouze Rakousku). Přidejme si ekonomickou recesi způsobenou rozpadem Schengenu, neliberální,šovinistické tendence ve střední Evropě, kulturu strachu a začne to vypadat opravdu strašidelně.

Do ruského konspirativního balíčku se hodí každá cihlička, takže nahlížejme tak i na nový český skandál se zpackanou výměnou špionů. Češi, kteří jsou ze všech nejchytřejší a každého pořád poučují, se nechali vyškolit tajnou službou z Libanonu. Hlavně jsme to ale zpackali tak, že se jsme ztratili důvěru nejdůležitějšího spojence v rámci NATO. Dalo by se říci, že v pravou chvíli, že? Kdo na tom měl asi zájem a je nějaký ruský agent i v českých strukturách? Kdo a proč vynáší tajné informace z Bezpečnostní rady státu? V čím zájmu?

Samozřejmě že si Evropa ve svých sebevražedných tendencích vystačí do značné míry i bez Ruska. Kdyby EU chtěla, řešila by uprchlickou krizi od počátku daleko akceschopnějším způsobem, leč „sense of urgency“ tu prostě chyběl. Rusko také Británii neradilo, že právě teď má vyhlašovat referendum o brexitu, ani třeba neradilo Polákům, koho si mají zvolit ve volbách. To, že si ale v Kremlu mnou ruce, je jasné. A ceny ropy začnou jednou přece jen stoupat a Rusko pak bude hned zase na koni.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!