Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: V Británii nejsou zastánci EU

Britský premiér Cameron při projevu na Downing street | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Cameron při projevu na Downing street | foto: Reuters

V současné debatě o setrvání Británie v EU zatím prohrávají zastánci tábora, pro který se vžil název Remain Camp. Wolfgang Münchau se v článku pro FT zamýšlí nad argumenty tohoto tábora.

Jejich základní problém je, že argumentují pro setrvání Británie v EU, ale měli by argumentovat pro EU jako takovou.

Po dvacet let trvající euroskeptické masáži je britské veřejné mínění zmasírované a rozdělené na dvě skupiny. Na jedné straně jsou ti, kdo EU nenávidí, na druhé ti, kdo váhavě vyzdvihují pouze argumenty ekonomické výhodnosti.

Zastánci odchodu argumentují politicky a emotivně. Někteří klidně lžou. Ať je to, jak chce, jejich poselství je jasné.

Politický argument pro setrvání v EU ale „v táboře Remain“ prakticky nezaznívá: všichni jsou přesvědčeni, že jediný argument, na který mohou Britové slyšet, apeluje na pragmatismus, počtářství a vlastní zájem. O EU nikdy nikdo nic hezkého neřekne. Musí se přece nejdřív reformovat.

Extrémní variantou je projekt Strach: je třeba Brity vystrašit, jaké hrůzy je potkají, když z EU odejdou. Jako když se varuje opilec, aby nenasedal do auta, nebo jako když se varuje dítě, aby si nehrálo se sirkami u záclony.

Čistě ekonomické argumenty „pro“ mají ale dvě slabiny. Za prvé se po roce 2008 ukázalo, že ekonomové komplexnímu světu vlastně vůbec nerozumí, a už vůbec ho neumějí předvídat. A za druhé – jak může někdo vědět, co se podaří po brexitu dojednat.

Neměla by být spíše představena nějaká vize, aby bylo zjevné, v čem je EU prospěšná?

...

Donald Trump si přestal být jistý, že po červencovém sjezdu republikánů bude podporovat jakéhokoli kandidáta, kterého sjezd vybere. V Jižní Karolíně, kde Trump vyhrál, musel ale tenhle slib dokonce předem podepsat. Teď mu hrozí, že ho delegáti z vítězného státu na sjezdu nakonec nepodpoří kvůli porušení slibu.

Jonathan Bernstein na serveru Bloombergu dokonce tvrdí, že až bude sjezd svolán, může si většina delegátů – pokud bude předseda na jejich straně – dělat, prakticky co chce. Mohou změnit pravidla, mohou uvolnit disciplínu delegátů, mohou sesadit některé delegáty a vyměnit je.

Tato nejistota tady vlastně byla vždy, ale od roku 1976 byl výsledek předem jasný, takže se to neřešilo. Pokud něco rozhodne sjezd (ten je v tu chvíli strana), není proti tomu odvolání. Soudy to nepřezkoumávají, protože do stranických věcí se nesmí plést.

Alokace delegátů v jednotlivých státech se liší od výběru delegátů. Možná delegáti nebudou hlasovat tak, jak se po nich požaduje, protože jim jejich srdce či přesvědčení bude velet jinak.

Zde je moje předpověď: červencový sjezd nakonec zvolí Teda Cruze. Trump sám kandidovat nebude, protože by ho to stálo příliš mnoho vlastních peněz. A vítězství Clintonové bude zpečetěno.

...

Mark Tluszcz v komentáři pro FT píše, že celé to velké „haló“ spojené s tzv. fintech či finančními inovacemi je možná jedna velká bublina.

Autor upozorňuje i na různé nezdary. Čínská firma Ezubao organizovala „peer to peer“ půjčování a vybrala téměř osm miliard dolarů od 900 000 investorů. 21 manažerů je teď za mřížemi.

Je to od Londýna daleko? Fintech firmy jsou nejrychleji rostoucí technologické společnosti v Londýně. Boom lze zaznamenat i v Německu. Nelze to ale zatím srovnávat se Skypem či Amazonem. Inovace je málo a nic tu není opravdu transformativního. Autor varuje, že může v případě crowdfundingu i „people to people“ půjčování dojít k prasknutí bubliny podobně, jako tomu bylo v případě nízkého segmentu hypoték před rokem 2008. Zdá se také, že mnohé firmy podvádějí v případě vytváření iluze autentické investorské poptávky.

Bývalý šéf britského finančního regulátora Asdair Turner už varoval, že až to praskne, budou klasičtí bankovní úvěráři vypadat jako géniové.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...