Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Volný pád ukrajinské hřivny neděsí, na trzích se tiše tleská

Čtvrteční pád ukrajinské měny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrteční pád ukrajinské měny. | foto: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-05/devaluation-edges-ukraine-closer-to-imf-aid-amid-merkel-visitReprofoto

Včerejší pád ukrajinské měny by mohl aspirovat na jeden ze světových rekordů. Za jediný den ztratila hřivna 32 procent. Finanční trhy tento dramatický pád ovšem spíše vítají.

Ukrajinská centrální banka vzdala pokus držet kurz uměle nahoře. Oficiální kurz měny na mezibankovním trhu se v poslední době dramaticky lišil od kurzů neoficiálních a kurzů černého trhu.

V reakci na devalvaci se výnos z ukrajinských dluhopisů výrazně snížil, zlevnilo se tedy financování ukrajinského dluhu. MMF devalvaci také vítá, uvolňuje prý cestu k 17 miliardám dolarů požadované záchranné půjčky. Úprava kurzu byla dokonce podmínkou. Země je v recesi a ukrajinská ekonomika ztratila konkurenceschopnost proti jiným měnám v regionu, které v posledním roce devalvovaly. Jakou myšlenku nebo pointu k tomu všemu dodat? Za prvé je jasné, že země, která je ve válce (a Ukrajina JE ve válce bez ohledu na to, že s Ruskem stále obchoduje), má fatální hospodářské potíže.

Hřivna

Hřivna

Pokles ukrajinské měny je sice cestou k získání půjček, ale jinak to samozřejmě nic optimistického není. Slabá měna je zrcadlem slabých základů ukrajinské ekonomiky a slabé víry v její brzké oživení. Ukrajina bude navíc brzy muset splácet další dluhy Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:

S poklesem rublu a dopadem sankcí na ruskou ekonomiku to samozřejmě souvisí. Ukrajinská ekonomika je s ruskou stále úzce propojena a sankcemi a cenou ropy oslabená ruská ekonomika samozřejmě oslabuje i hospodářství Ukrajiny.

Technokratický MMF sice devalvaci vítá, ale velkou otázkou samozřejmě je, co to znamená a způsobí politicky. Takhle prudký pád měny normálně nepřežije žádná demokratická vláda. (Vezměme si, jakou bouři nevole způsobilo u nás rozhodnutí ČNB oslabit měnu o pár procent). Na Ukrajině ale byly volby nedávno a v zemi, která je ve válce a vnějším ohrožení, je to přece jen s emocemi občanů a elektorátu ve vztahu ke kurzovým záležitostem trochu jinak. Navíc Ukrajinci teprve budují svůj stát a podle leckoho do značné míry teprve po Majdanu zakládají svou identitu.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...