Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
18. října 2019 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: ZaDUPe DUP brexit s dohodou?

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | foto: Reuters

Evropští vyjednávači se dohodli s britskou vládou na nové formě brexitové dohody. Vcelku jasně z toho vyplývá, že EU nemá zájem podporovat druhé či opakované referendum, jak požaduje britská opoziční Labour Party, ani nemá zájem zastavit úplně brexit, jak si přejí britští opoziční liberální demokraté.

Jasnou prioritou EU zjevně je respektovat britský demokratický proces, tedy výsledek referenda a brexit s dohodou, po němž bude následovat tranzitní období, během kterého lze pochopitelně ještě různé nejasnosti a technikálie ladit a dolaďovat.

Dohoda se vcelku očekávala od minulého týdne, kdy se britský premiér Boris Johnson a jeho irský protějšek Leo Varadkar na sebe po společném jednání v Liverpoolu začali usmívat. Britská vláda ale potřebuje podporu nejen od rebelů ve vládní Konzervativní straně, ale vzhledem k odporu opozice potřebuje jasnou podporu i od severoirských unionistů DUP (Democratic Unionist Party). Bez nich dohoda nemá šanci na schválení v britském parlamentu. DUP ale nyní hlásí, že nemůže podpořit dohodu tak, jak je dojednána. Buď tedy dohoda dozná změn na dnešní Evropské radě, nebo musí Boris Johnson podporu unionistů v příštích dnech a týdnech ještě nějak zajistit a dojednat.

Podstatou dohody je, že tzv. irská pojistka (irská pojistka znamená, že pokud se během tranzitního období nenajde jiná dohoda, která zamezí tvrdé celní hranici mezi Irskem a Severním Irskem, musí celá Británie zůstat s EU v celní unii) je nahrazena hlasovacím mechanismem. Tím odpadá kritika, že irská pojistka je nedemokratická.

Severní Irsko má zůstat v britském celním prostoru, ale budou tam uplatňovány celní procedury EU, nebude tedy tvrdá hranice. Když to zjednodušíme, Británie bude v Severním Irsku vybírat cla podle pravidel EU. Nebude tedy třeba celní či tvrdá hranice na irském ostrově.

Severoirské shromáždění ve Stormontu si po skončení tranzitního období odhlasuje, jestli má toto aranžmá pokračovat, či nikoli. Pokud shromáždění aranžmá odmítne, odstartuje dvouletá lhůta, během níž EU a Británie dohodnou s respektem k irskému mírovému procesu nové uspořádání.

Může DUP celou dohodu skutečně zablokovat? Vezme si tato malá strana nakonec na bedra nálepku někoho, kdo má na svědomí tvrdý brexit bez dohody? DUP samozřejmě ještě bude žádat od britské vlády víc peněz pro Severní Irsko, možná ale peníze nebudou stačit.

Británii brzy, přesněji dříve či později, čekají předčasné volby – a DUP samozřejmě zvažuje, jak se jeho postoj promítne do volební podpory. Jestli mu voliči spočítají tvrdý brexit a jeho důsledky, nebo podporu dohody, která je jako každý komplikovaný kompromis složitá, ne snadno pochopitelná a o to snadněji politicky kritizovatelná.

Uvidíme. Boris Johnson každopádně moc času na přesvědčování DUP nemá.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.