Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Zakáže Německo Huawei? A druhá vlna restrikcí

Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei | foto: Reuters

Praha Německý časopis Welt am Sonntag hlásí, že německá kancléřka Angela Merkelová je ochotna schválit zákon o bezpečnosti 5G sítí, který vyloučí ze hry čínskou firmu Huawei. Ještě se jedná se sociální demokracií SPD, která chce prý legislativu víc zpřísnit. Dá se tedy očekávat, že Huawei bude vyloučena, což je velká a důležitá zpráva – samozřejmě i pro Českou republiku.

Připravovaný německý zákon nezmiňuje firmu Huawei přímo, ale stanovuje takové bezpečnostní podmínky pro dodavatele kritických částí technologií, které nemůže firma nikdy splnit.

Na serveru Eurointelligence.com se domnívají, že zdrojem této story je německé ministerstvo vnitra, které je spolu s kancléřstvím hlavním motorem německého legislativního procesu.

Zatím není přesně jasné, o co jde, ale německé bezpečnostní služby určitě hrají roli. Bruno Kahl, šéf federální služby, řekl nedávno v Bundestagu, že firmě Huawei se nedá věřit. Ale práce tajných služeb částečně politická je, v telekomunikacích obzvlášť.

Implementace má být asi podobná jako v případě nového německého zákona o zahraničním obchodu. Vládě je nyní lépe umožněno prověřovat a blokovat převzetí německých firem na základě obav o národní bezpečnost. Nový německý zákon je v souladu s evropskou směrnicí o prověřování (screeningu) investic.

Jde o další důkaz toho, že éra svobodné globalizace pro všechny končí. Německá kancléřka se každopádně snaží rozhodování o 5G sítích depolitizovat. Není pro Huawei, ale chce se vyhnout politickému rozhodnutí vyloučit čínskou společnost. Když se to rozhodne technicky a technokraticky, je s tím ale schopna žít.

Eurointelligence.com zároveň zdůrazňuje, že s tím, jak v technologické bitvě mezi Čínou a USA přituhuje, narůstá tlak z obou zemí v Evropě. Dvě zajímavá bojiště představují Francie a Srbsko. V obou zemích totiž Huawei navýší investice – navzdory tomu, že obě země se rozhodly vyloučit firmu ze svých sítí. Otázkou je, zda Huawei popírá realitu, nebo míří na mnohem dlouhodobější horizont. Firma Huawei například otevře v Paříži inovativní centrum, které má zaměstnat až pět set lidí. Zároveň oznámila, že za poslední čtyři roky nakoupila francouzské zboží a služby za dvě miliardy dolarů a do roku 2024 chce tuto částku zdvojnásobit.

Podobně v Srbsku 4. září podepsal srbský prezident Aleksandar Vučić dohodu zprostředkovanou Američany, která normalizuje ekonomické vztahy s Kosovem. Součástí dohody je vyloučení firmy Huawei z výstavby 5G sítí. O pár dní později se tentýž srbský prezident sešel s čínským velvyslancem v Srbsku, aby vyjádřil odhodlání, že země budou spolupracovat v oblasti telekomunikací. Zároveň se rovněž v Bělehradě otevřelo inovační centrum společnosti Huawei.

Eurointelligence.com se též zabývá otázkou, jestli se v Evropě znovu budou zamykat ekonomiky. Británie už zavedla přísné restrikce v oblasti veřejného shromažďování a otevíracích hodin hospod a restaurací. Přísnější restrikce budou následovat. Deník The Times hlásí, že Boris Johnson trval na tom, aby hospody byly zavřeny úplně, ale nakonec se nechal přesvědčit ministrem financí Rishi Sunakem. Lze očekávat, že Německo opět zvýší efektivitu s důrazem na testování rizikových skupin a ještě bude vylepšena ochrana domů s pečovatelskou službou.

K plnému uvolnění dojde podle serveru až poté, co bude k dispozici vakcína pro masové užití, což se ale stane až někdy v průběhu příštího roku. Letošní zimní a lyžařskou sezonu pojďme rovnou prohlásit za zrušenou. I letní turistická sezona bude skromnější než obvykle. Úrovně turismu roku 2019 nebude dosaženo po několik let. Turistika a pohostinství se vydávají na cestu aut a médií, na cestu odvětví v úpadku. Ekonomické efekty budou nejvíc vyplývat z přesunů mezi sektory, které budou další restrikce akcelerovat. Historie nás učí, že disrupce mohou být dobré pro dlouhodobý ekonomický vývoj. Někdy je tomu ale naopak. Na současném vývoji je unikátní to, že covid-19 probíhá ruku v ruce s digitální revolucí a počínající deglobalizací. Třeba z třicetileté války se střední Evropa a Německo vzpamatovávaly sto let.

Na současném vývoji kolem pandemie je unikátní to, že probíhá ruku v ruce s digitální revolucí a odvratem od globalizace.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...