Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Západ má poslechnout Napoleona a nechat Čínu spát

Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. | foto: Reuters

Kishore Mahbubani, spisovatel a profesor na National University of Singapore, zveřejnil ve Financial Times provokativní článek o Číně. Autor se Číně věnuje systematicky. Napsal knihu s názvem Už Západ prohrál? a Už Čína vyhrála?.

Po dvou dekádách 21. století je dle autora hlavní výzva pro Západ jasná. Je to téma návratu Číny na centrální světové podium. První fáze 1980 až 2020 proběhla v pořádku, Čína s nikým neválčila. Ve druhé fázi prý Západ zatím směřuje k nezdaru.

Nezdar je podle autora dán třemi špatnými předpoklady. Tím prvním je představa, že Čína nemůže být dobrý partner, dokud v ní vládne komunistická strana. Komunismus už měl přece skončit v popelnici dávno, nejpozději po roce 1989 či po pádu Sovětského svazu. A přece by se nemělo pracovat s utlačovatelskou stranou, která vládne proti vůli čínského lidu.

Mahbubani ale upozorňuje, že nejen podle Edelmanova barometru je lidová podpora pro vládu v Číně jedna z nejvyšších na světě. Čínská kultura, vlastní koncept i morálka se rychle transformují, a to většinou k lepšímu.

Další špatný předpoklad prý je, že si většina lidí na Západě myslí, že ačkoli je většina Číňanů spokojena s komunistickou vládou, bylo by jim lépe, kdyby si rychle zavedli demokratický systém.

Do doby, než zkolaboval SSSR, a v 90. letech se pak zhroutil životní standard lidí v Rusku, někteří Číňané možná věřili v transformaci směrem k demokracii. Nyní v Číně vlastně nikdo nepochybuje o tom, že slabá centrální vláda by znamenala chaos. Důkazem pro ně jsou čtyři tisíce let čínské historie a století ponížení mezi lety 1842 a 1949.

A demokraticky zvolená vláda nemusí nutně znamenat, že to bude liberální vláda. Indický premiér Néhrú se v roce 1961 také zmocnil portugalské kolonie Goa – a proti tehdy protestovala americká i britská vláda.

Případná demokraticky zvolená čínská vláda se také bude muset vypořádat se separatismem, stačí se podívat, jak tvrdě si počíná indická vláda v Kašmíru. Demokratická vláda v Číně by si vůči Tchaj-wanu a Hongkongu počínala mnohem ostřeji než ta současná. Nikdo z čínských sousedů na změnu režimu v Číně netlačí. Lepší je předvídatelná Čína, jakkoli je asertivnější, než bývala.

A poslední špatné východisko je nejvíc nebezpečné. Je to představa, že případná demokratická Čína převezme západní normy a praxi a stane se členem klubu Západ plus – jako třeba Japonsko.

Podíváme-li se na Indii či Turecko, kulturní dynamika je opačná. Obě země jsou stále přítelem Západu, ale obě se stále víc hlásí k „předzápadním“ historickým kořenům. Koná se doslovné odzápadnění.

Napoleon měl pravdu, když říkal: „Nechte Čínu spát, protože když se probudí, otřese světem.“

Je to zajímavý článek, leč Monitor JM má v lecčems jiný názor. Měřit podporu vládě v režimu, jako je ten čínský, nedává prostě smysl. Lidé jsou kontrolováni, žijí ve strachu a nemohou z principu odpovídat svobodně. Nevyzraje na to ani žádná sociologická a jakoby nezávislá firma ze Západu. Metodologicky je to zkrátka vyloučeno. Tečka.

Na změnu režimu v Číně na Západě nikdo moc netlačí. Západ se ale musí snažit být na Číně méně závislý. V oblasti zdravotnického materiálu, farmacie i komunikačních technologií. Čína zavedla systém kontroly obyvatelstva pomocí zpracování osobních dat a umělé inteligence, které by bylo na Západě ilegální. Navíc ho chce vyvážet do světa.

Je vcelku jasné, že Západ směřuje k tomu, dělat s Čínou normální byznys, ale spolupráce nad rámec toho bude složitá, a proto limitovaná, a spolupráce v tom, co je považováno za strategické, bude časem dokonce vyloučená.

A pak je tu otázka, co o Číně věděl Napoleon.

Nevím, kdo podle autora tlačí na změnu režimu v Číně, ale většina západních zemí má dodržování lidských práv ve svých ústavách – a musí se tím řídit i v zahraniční politice.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!