Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
18. února 2019 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Zmatečné a paradoxní signály z Mnichova

Viceprezident USA Mike Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident USA Mike Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | foto: Reuters

Z prestižní každoroční mnichovské bezpečnostní konference novináři reportují hlavně signály nesouladu mezi USA a evropskými spojenci v rámci NATO.

Nejvíce se rozebíralo, kde a kdy se tleskalo – a kde ne. Když americký viceprezident Mike Pence tlumočil pozdravy od amerického prezidenta Donalda Trumpa, následovalo ticho. V přestávkách jeho projevu, v němž žádal evropské představitele, aby následovali příklad a vedení USA v postupu proti Íránu, Madurovi ve Venezuele a čínské technologické dominanci v telekomunikacích, bylo opět ticho, přesněji následoval rozptýlený potlesk některých přítomných Američanů.

Kancléřka Angela Merkelová naopak sklízela ovace a hlasitý aplaus prakticky ve všem (byla doma a jako kancléřka tu byla možná naposled), i když de facto opět zpochybnila povinnost Němců plnit závazek v rámci NATO, tedy ona pověstná dvě procenta HDP výdajů na obranu s tím, že má být započítávána i rozvojová pomoc.

Zastavme se nyní u některých paradoxů. Když se mluví o vykopaném atlantickém příkopu nebo něčem takovém, je paradoxní, že americká účast v Mnichově byla letos skutečně masivní, což tedy rozhodně nesvědčí o americkém nezájmu o náš kontinent. Návštěva viceprezidenta v Mnichově je toho důkazem, a agentura Bloomberg dokonce píše, že na konferenci byla rekordně početná americká kongresová delegace (podle Bloombergu víc než padesát členů Kongresu) v čele s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem a šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Viceprezident USA Mike Pence a Angela Merkelová, kancléřka Spolkové republiky...
Mnichovské bezpečnostní konference , která se konala tento víkend.

Demokraté se snažili evropské partnery v Mnichově ujistit o tom, že Donald Trump představuje v evropsko-amerických vztazích pouhou epizodu, a až skončí, věci se zase vrátí do normálu. Trumpisté jsou na EU alergičtí, američtí demokraté považují EU za jeden z nejdůležitějších pilířů atlantické spolupráce.

Paradoxem je, že například americká kritika rusko-německého plynovodu Nord Stream 2 byla stejně silná za prezidenta Baracka Obamy, jako je za Donalda Trumpa. V této věci je rozdělená spíše Evropa.

Taktéž není pravda, že evropští spojenci jsou jaksi jednotní v tom, že Donaldu Trumpovi a jeho stylu a metodám nerozumí. V Polsku například Trumpovi rozumí – a demonstrují to docela jasně. Pozice baltských zemí také není stejná jako pozice zemí západní Evropy.

Pokud Američané vyzývají Evropu, aby následovala americký příklad ve věci Íránu, odstoupení od smlouvy a obnovení sankcí, pak je realita taková, že už dávno není k čemu vyzývat. Každá větší evropská firma se tak bojí amerických sankcí, že už svoje obchody s Íránem dávno ukončila. Co se týče dovozu íránské ropy, tam zase paradoxně Američané udělili výjimky mnoha spojencům.

Když Američané varují spojence před závislostí na čínských technologiích, jako je Huawei, je zase paradoxem, že zrovna největší evropský spojenec USA, tedy Británie, právě oznámil, že je schopen si rizika pocházející z technologií Huawei ohlídat.

Na konferenci se hodně diskutovalo o tom, zda budou zavedena cla na evropské (německé) automobily, jejichž dovoz chce prý Donald Trump označit za bezpečnostní riziko. Vzhledem k tomu, že toto téma není u Trumpovy voličské základny prioritou (mercedesy nebo vozy BMW si Trumpovi voliči nemohou dovolit), spíše to vypadá, že se Trump celou věc bude snažit nějak vyobchodovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz