Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Česko proti Putinovi? Jste váhavci, vzkazují z USA

USA

  13:43
Analýza Bloombergu se dívá na dopad vzájemných sankcí mezi EU a Ruskem a srovnává je se sankcemi proti Íránu. Zásadní rozdíl je, že když byl izolován Írán, byly uvaleny sankce na export energií a země byla odříznuta od mezinárodněplatebního systému SWIFT. Nic takového se v případě Ruska asi nikdo neodváží udělat. Článek přináší mapku závislosti EU na ruském plynu.

Prezident Miloš Zeman ve společnosti německé kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimíra Putina. foto: ČTK

Analýzu Bloombergu najdete ZDE.

Je jasné, že sankce mají tvrdý dopad na ruskou ekonomiku, ale není jasné, zda mají vliv na Putinovo chování v ukrajinském konfliktu. Ruská centrální banka konstatuje, že ruské hospodářství poklesne v prvním čtvrtletí meziročně o 3,2 procenta.

Grafika: Závislost na ruském plynu

Text přináší i mapku závislosti exportní závislosti jednotlivých zemí EU na Rusku.

Grafika: Exportní závislost na Rusku

A pak i přehled k tomu, kdo v Evropě je ochoten prosadit tvrdší sankce vůči Rusku a kdo nikoliv. Pro image České republiky je dost smutné, že ji agentura Bloomberg zařadila mezi největší váhavce. Takové Rumunsko zastává dokonce tvrdou pozici a Bulharsko má názor ve „skupině uprostřed“ (anglicky „on the fence“). My patříme mezi Maďary, Rakušany, Italy, Finy a Slováky. Pozoruhodné je i to, že mapka nekopíruje stupeň obchodní či energetické závislosti.

Grafika: Země a jejich postoj k sankcím proti Rusku

Článek přináší některá další zajímavá data. Ukrajina se podílí na ruském zahraničním obchodě 4,7 procenta. Vývoz EU na Ukrajinu činí pouze 0,4 procenta.

Podle nezávislého průzkumu centra Nevada podporuje Putinovo prezidentské počínání 85 procent Rusů, podpora tedy stoupá.

Robin Niblett se na Reuters vyjadřuje k tomu, co vlastně přivedlo Putina k vyjednávání v Minsku a především s Angelou Merkelovou. Merkelová prý dala jasně najevo, že pokud se neuzavře příměří, nebude schopna odolávat americkému nátlaku na vyzbrojování Ukrajiny.

Nadějnou zprávou dnešního dne je, že Německo a Řecko zmírnily rétoriku, což sice ještě neznamená vítězství kompromisu, ale přece jen… Německá kancléřka požádala Řecko, aby rychle připravilo nový návrh, od kterého očekává, že půjde ve stopách (follow up) původního záchranného plánu, a také svoje setkání s premiérem Tsiprasem označila za přátelské.

Tsipras zase prohlásil, že Řecko udělá, co bude v jeho silách, aby se s eurozónou dohodlo.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připravuje analýzu, ve které srovnává americké a evropské hospodářské výsledky, a dochází k závěru, že slabinou EU je nedotažená institucionální stavba. Navzdory lidové nechuti vůči EU bude prý na červnovém summitu požadovat další integrační kroky.

K tomu autor Monitoru dodává, že Juncker je přesvědčený eurofederalista, a navíc má ve své analýze pravdu bez ohledu na to, co zrovna říká lidové mínění. Jenže z toho v dohledné době stejně nic nebude, protože další integraci si nepřeje Německo, které dnes rozhoduje o všem.

Debata Jana Macháčka

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...