Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na odškodnění nemají Tluchoř a spol. nárok. ‚Unikli, jen protože byli poslanci‘

Česko

  11:15aktualizováno  15:19
PRAHA - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr ani Ivan Fuksa nemají podle ministerstva spravedlnosti nárok na odškodnění. Na bývalé poslance se totiž nevztahuje ustanovení zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Stíhání totiž unikli jen díky výhodám plynoucím z jejich postavení poslanců.

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

"Platí, že právo na náhradu škody nemá ten, kdo byl zproštěn obžaloby, či jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný," uvedl vedoucí tiskového odboru Jiří Hovorka.

Ministerstvo odkázalo na usnesení Nejvyššího soudu, který už dříve ujasnil, že stíhání poslanců není možné z důvodu poslanecké indemnity. Tedy proto, že byli vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Účelová argumentace, tvrdí advokát

Podle advokáta Tomáše Gřivny, který zastupuje Ivana Fuksu, je však argumentace ministerstva účelově přizpůsobená. Vynětí z nároku na odškodnění totiž podle něj míří na úplně jiné osoby. „Týká se to případů, kdy osoba naplnila všechny typové znaky trestného činu, ale je třeba pro věk nebo nepříčetnost trestně neodpovědná. Kdežto v tomto případě je indemnita postavená na tom, že se osoba od počátku žádného trestného činu nedopouští, nenaplňuje znaky trestného činu. Takže je to naprosto účelová argumentace,“ řekl Gřivna pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Exposlanci žádali o odškodnění za trestní stíhání a pobyt ve vazbě v souvislost s vyšetřováním kauzy Nagyová. "Požadované nároky na náhradu škody ministerstvo zamítlo ve všech bodech," upřesnil Hovorka.

Odškodnění tentokrát k soudu

Neznamená to však, že tahanice o zhruba čtyři miliony pro každého, jak exposlanci svou újmu vyčíslili, končí. Jejich advokáti už v úterý odeslali žaloby. O nároku na odškodnění tak tentokrát bude rozhodovat soud, konkrétně Obvodní soud pro Prahu 2.

„Uvidíme, jestli dá soud za pravdu argumentaci jejich nebo argumentaci naší - že u indemnity vás stíhají za něco, co vůbec není trestným činem," hájí právo na odškodnění trafikantů advokát Gřivna.

Souhlasí s ním i Šnajdrův advokát Lukáš Trojan, který hovoří o ‚směšném pokusu o ohýbání zákona‘. Navíc mu v odůvodnění ministerstva chybí jakákoli sebereflexe a omluva za to, že česká justice zapříčinila měsíční stíhání jeho klienta i ostatních. 

Soud podle Trojana ke sporu přistoupí jinak. "Já se na to nespoléhám. Já jsem o tom vzhledem ke kvalitě právní argumentace skálopevně přesvědčený," řekl pro Lidovky.cz.

Větev kauzy Nagyová

Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr čelili obvinění kvůli tomu, že měli výměnou za příslib "trafik" ve firmách se státní účastí hlasovat pro přijetí daňových zákonů, s jejichž prosazením spojila vláda svou existenci. Trafikanti přitom měli k daňovému balíku výhrady.

Do vyjednávání o trafikách byla zapojena i Jana Nagyová, tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase, kterou policie v té době odposlouchávala. Tak se policie o dohadování o trrafikách dozvěděla.