8. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALŠÍNEK: Straší tu?

Miloš Zeman na břehu rybníka v Novém Veselí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na břehu rybníka v Novém Veselí. | foto: ČTK

Nemá smysl se ptát s komunistickými klasiky, kdo za to může. Jednoduše je to tady. Popření dosavadního polistopadového demokratického režimu, který se bohužel projevoval hroznými vadami. Popření jakýchkoliv pravidel, o kterých jsme si mysleli, že jsou základem chodu demokratického zřízení.

Dnes tady máme lidem voleného prezidenta Zemana, který tvrdí, že dobrý zájem státu je nad jakýkoliv zákon. Encyklopedista Zeman si pro tento účel vyšťourá citát vyrvaný z kontextu, tu od prezidenta Masaryka či v tomto případě od Aloise Rašína. Hlavně ať slouží jeho konstrukci. A kdo určuje dobrý zájem? Samozřejmě lidový prezident Zeman.

Ten Zeman, který porušuje základní pravidlo české ústavy a demokracie vůbec, která rozděluje moc ve státě mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní. Prezident Zeman totiž své konání při jmenování premiéra činí závislým na vůli vyšetřování olomouckého státního zástupce Ištvana.

Podle toho, jak dokončí práci prokurátor Ištvan, se prezident rozhodne, jak bude postupovat při jmenování premiéra. Nikoliv podle ústavy, ale podle vyšetřování prokurátora. Ne, to není vzpomínka na spolupráci sovětských vyšetřovatelů při odstraňování třídních nepřátel v 50. letech a nastolování nového státního zřízení. To je jen Zemanova účelovost, demagogie a vědomí, že může ohnout cokoliv a kohokoliv, jak se mu to hodí.

A Zeman ohne, většinu z nich ohne. Tak jako srazil na kolena Bohuslava Sobotku, který mu pokorně přinesl sociální demokracii na podnose, tak se s pomocí představitelů Lukoilu dohodne s pražskými kmotry. Nečekají nás dobrá léta, ale to už víme delší dobu.

Je to dada? Straší tu? Nemá smysl se ptát, kdo za to může, ale jak dlouho to bude trvat a zda to lze napravit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...