Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

BROŽOVÁ: Senátoři se zakopávají v opozičních zákopech

Právo

  15:00
/BÝVALÁ PŘEDSEDKYNĚ NEJVYŠŠÍHO SOUDU PRO LN/ Začnu známými skutečnostmi. Vláda v souvislosti s epidemií koronavirem vyhlásila stav nouze a v zájmu ochrany života a zdraví nás všech přijala řadu opatření, mimo jiné dopadající na svobodu pohybu.

Iva Brožová, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu. foto: Marie Stránská, MAFRA

Prymula: Při obcházení karantény přijde úplný zákaz vycházení, na dva týdny by bylo Česko ‚úplně umrtveno’

Nebyli bychom v Čechách, aby se okamžitě nezačaly ozývat hlasy všeználků a bojovníků za politický kapitál pod praporem lidských práv naznačující nutnost přezkumu opatření vlády Ústavním soudem a dokonce při vzkříšení testu proporcionality. Nejspíš jim nevadí, že vláda rozhoduje o střetu dotčených základních práv, a to platí před závorkou, ve stavu nouze, a tak říkajíc za pochodu. Jinými slovy, vláda rozhoduje tady a teď bez znalostí skutečností, které teprve vyjdou najevo anebo i s podceněním či přeceněním některých známých skutečností, které zpětně třeba i nepotvrdí nebo zpochybní některá opatření přijatá vládou. 

Aby toho nebylo málo, senátoři zase mají plno řečí kolem postupů v souladu s právním řádem, když premiér nesvolal „včas“ Ústřední krizový štáb. Zřejmě také přehlédli kritiku určenou české vládě, která přišla z Bruselu ústy von der Leyenové o předčasnosti přijímaných opatření (uzavření hranic). Není od věci zdůraznit, že v dnešních dnech již byla kritika odvolána a Brusel vyzývá k následování opatření přijatých českou vládou, tj. uzavření hranic s několikadenním odstupem. Jestli tedy česká vláda koná nebo nekoná včas, je věc názoru. 

Soud bude řešit návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu, prý nesplňuje požadavky ústavního zákona

Osobně mám za to, že v době stavu nouze a ohrožení na životech a zdraví občanů je důležité, aby byla přijímána opatření řešící situaci, a včasnost svolání Ústředního krizového štábu zůstává jen v hypotetické rovině. Stručně řečeno, není důležité, kdo situaci v ohrožení na životech a zdraví konal (zda vláda nebo Ústřední krizový štáb), ale že bylo konáno, zejména vezme-li se v úvahu, že premiér měl k dispozici nejen svého ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama, ale také jeho náměstka prof. Romana Prymulu, odborníka na slovo vzatého a nikým nezpochybňovaného. Tuhle senátorskou bouři ve sklenici vody nesdílím a žasnu, že senát, jehož jsem zastánkyní, takto riskuje svojí důvěryhodnost. 

Určitě by byla za dané situace namístě podpora vládě, či jednotnost ústavních činitelů, jak zdůrazňoval senátor Pavel Fischer, protože jde také o to, že to co někteří senátoři premiérovi vytýkají jako projev sebestřednosti, mohou občané chápat a mnozí také chápou, jako převzetí odpovědnosti v těžkých chvílích národa souvisejících s bezprecedentní situací. To, že se senátoři zakopávají v opozičních zákopech, a to i za použití osobních útoků kontrastuje se všemi těmi, kteří přiložili ruku k dílu, ať už šitím nedostatkových roušek nebo dodávkami teplého jídla mužům zákona a prokázali, že u nás občanská společnost přese všechno žije.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!