130 let
Zástupci čínské společnosti Changhong Europe Electric se procházejí po louce u Nymburka, kde jejich firma postaví továrnu na výrobu televizorů s plazmovými obrazovkami.

Zástupci čínské společnosti Changhong Europe Electric se procházejí po louce u Nymburka, kde jejich firma postaví továrnu na výrobu televizorů s plazmovými obrazovkami. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Čínská medicína

Názory
  •   8:55
PRAHA - Ve středočeském Nymburce včera čínští investoři začali budovat továrnu na výrobu plochých televizních obrazovek. Podnik za čtvrt miliardy korun zaměstná tři stovky lidí a investoři už teď počítají s jeho rozšířením. Tolik zpráva ČTK.

A teď pro připomenutí: Ještě letos v únoru chtěl socialistický ministr průmyslu a obchodu Milan Urban s pomocí veřejných peněz zachraňovat upadající továrnu v Hranicích na Moravě, kde firmy LG a Philips vyrábějí zastaralé typy televizních obrazovek. „Proč bychom měli nechávat padnout něco, co funguje a co má perspektivu?“, obahajoval tehdy Urban svůj záměr. Nová nymburská továrna je mu důkazem, jak hluboce se tehdy mýlil. Možná i proto jsme už dlouho od ministra žádné řeči o státní podpoře pro hranickou továrnu neslyšeli.

Snad Urban konečně pochopil, že podniky se zastaralou výrobou nemá smysl uměle udržovat při životě. Jejich místo totiž obvykle zaujmou firmy s konkurenceschopnou produkcí.  Dobré je, že se ministr učí na příkladu investora přicházejícího z komunistické země. Aspoň mu tato hodina ekonomie bude ideově bližší. Ale pro jistotu by ho měl i z této látky raději vyzkoušet Václav Klaus, jako minule z angličtiny.

Autor: Jaroslav Plesl