18. listopadu 2017 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Co kdyby to nevyšlo? Německá vláda vzniká v boji instinktů a racionality

Angela Merkelová během proslovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová během proslovu. | foto: Reuters

PRAHA Web německých novin Die Welt nedávno lákal čtenáře na kvíz obsahující i tyto otázky: Může fungovat koalice konzervativců, liberálů a zelených zvaná Jamajka? Může tato koalice vzniknout? Když člověk odpověděl na první otázku „ne“ a na druhou „ano“, měl pocit jisté vlastní schizofrenie. Ale zároveň se nemohl zbavit dojmu, že tato protichůdná, na první pohled nesmyslná volba odpovědí vyjadřuje dnešní německou realitu. Ukázalo to i sáhodlouhé rokování konzervativců, liberálů a zelených, které mělo dát odpověď na jednu prostou otázku: Má vůbec jednání o koalici zvané Jamajka smysl?

Odpověď měla být známa ve čtvrtek. Pak v pátek brzy ráno. Potom v pátek večer s tím, že se může objevit až v sobotu. Bez ohledu na to, kdy přesně odpověď padne (nebo už během noci padla) a jaká slova ji přesně zformulují, lze říci toto. Vyjednávání o příští vládní koalici pro Německo připomíná unijní summity z doby kolem roku 2010. I tehdy novináři čekali na výsledek v pátek, v sobotu, ba i v neděli a zhusta se ho dovídali až „nad ránem“, jak zní oblíbená formulace. Ale zřejmé bylo, že k nějakému výsledku, ke shodě na nějakém „ano“, se dospět musí. Jinak by to vedlo ke zpochybnění celé myšlenky EU.

Něco podobného teď platí pro Německo. Ani experti nechtějí předvídat, zda koalice Jamajka bude s to řádně po čtyři roky fungovat. Ale každý si dokáže představit, co by znamenalo, kdyby byla nahlas a definitivně odpískána. De facto tolik, že celá povolební snaha Angely Merkelové a celé dvouměsíční úsilí mířilo špatným směrem. Už teď se na adresu kancléřky říká, že její klidná síla narazila na své limity. Ač nemusela, řekla, že odpověď na základní otázku padne ve čtvrtek. Jenže partneři jí ukázali, že se jejím přáním ani silou neřídí.

Kdyby krachla celá idea vládní koalice zvané Jamajka, kdyby sociální demokracie trvala na pobytu v opozici a kdyby Německo skutečně vyrazilo na cestu k předčasným volbám, kancléřce by to pak spočítali i voliči CDU. O milion jich strana přišla za poslední čtyři roky. Kolik dalších by ztratila teď? A kolik z nich by zamířilo k AfD?

Politická scéna se takového vývoje obává. I Zelení. Kdy se jim naskytne další šance na účast ve vládě? Tady je třeba hledat důvod, proč ve všech zúčastněných stranách převažují instinkty pro Jamajku, ačkoliv racionalita a programová shoda takové vlády se hledá jen velmi těžko.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz