Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aplikace pomáhá odstraňovat černé skládky

Starostové píší

  1:05
DĚČÍN (Ústecký kraj) - Druhé nejzelenější město v republice, Děčín, leží na soutoku řeky Labe a Ploučnice a navíc je bránou do národního parku České Švýcarsko.

Děčín rozděluje na dvě části řeka Labe. V dobách minulých byla využívána jako přirozená obchodní a dopravní cesta a i dnes má velké využití, zejména rekreační foto: FOTO MAFRA - MARTIN ADAMEC

Naše území je ze šedesáti procent pokryté lesy. Dva rozsáhlé městské lesoparky, které jsou odlišné svým charakterem i protilehlým umístěním, jsou velmi oblíbené. V lesoparku na Pastýřské stěně se nachází zoologická zahrada a populární Via ferrata. Pracovníky městských služeb je udržován spíše v charakteru původního přírodního prostředí. U druhého lesoparku, který je situován pod úbočím Stoličné hory Kvádrberk, panuje stálá snaha uchovat zde natrvalo naučné a odpočinkové místo, osázené vzácnými i pamětními stromy, exotickými dřevinami, pomníčky a alpskými jezírky. S novou dobou přichází město i s novými trendy využití parku jako protipólu zastavěného prostředí, s cílem zachování původního smyslu, tedy estetické a rekreační funkce. Proto jsme v jednom lesoparku vyznačili běžecké trasy a ve druhém trasy na Nordic Walking. Obě vedou několika okruhy a poskytují velkolepé výhledy na město a Labský kaňon, který je nejhlubším v Evropě.

Péče o zeleň je u nás rozdělena mezi několik subjektů. Kromě Technických služeb máme ještě vlastní Středisko městských služeb (dále jen Středisko). To má za úkol jedenkrát týdně uklidit všechny lesoparky, včetně Bažantnice, U Kaple či Václavově. Stejně tak se stará o okolí cyklostezek. Dále spolupracuje s Lesním úřadem, který má v kompetenci péči o naše lesy. Správce veřejného prostranství každý den uklízí a dohlíží na městské parky, dětská hřiště. Dalším problémem, který Středisko úspěšně řeší, jsou černé skládky, na které často upozorňují občané, městská policie, odbor životního prostředí a další. Zavedli jsme také aplikaci „problém report“, jejíž pomocí může kdokoli pomocí GPS souřadnic nahlásit problematické místo.

Stalo se tradicí, že dvakrát do roka probíhá v Děčíně akce Ukliďme Česko! Úkolem Střediska je monitorovat a vytipovat nejvíce postižené lokality, dobrovolníkům poskytnout pytle a rukavice a odvézt sesbíraný odpad do sběrného dvora.

Děčín rozděluje na dvě části řeka Labe. Péči o ni má na starost Povodí Labe. V dobách minulých byla využívána jako přirozená obchodní a dopravní cesta a i dnes má velké využití, zejména rekreační, pro vodáky. Velmi oblíbenou atrakcí je i plavba výletní lodí do blízkého Hřenska, kterou město dotuje.

Komplexní péče o městskou zeleň je nutné dělat koncepčně s výhledem do budoucnosti. Díky odborníkům z řad pracovníků magistrátu a architektu města se daří zkvalitňovat prostředí tak, aby bylo příjemné k životu všech.

JAROSLAV HROUDA, primátor Děčína, ANO

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...