Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Aplikace pomáhá odstraňovat černé skládky

Starostové píší

  1:05
DĚČÍN (Ústecký kraj) - Druhé nejzelenější město v republice, Děčín, leží na soutoku řeky Labe a Ploučnice a navíc je bránou do národního parku České Švýcarsko.

Děčín rozděluje na dvě části řeka Labe. V dobách minulých byla využívána jako přirozená obchodní a dopravní cesta a i dnes má velké využití, zejména rekreační foto: FOTO MAFRA - MARTIN ADAMEC

Naše území je ze šedesáti procent pokryté lesy. Dva rozsáhlé městské lesoparky, které jsou odlišné svým charakterem i protilehlým umístěním, jsou velmi oblíbené. V lesoparku na Pastýřské stěně se nachází zoologická zahrada a populární Via ferrata. Pracovníky městských služeb je udržován spíše v charakteru původního přírodního prostředí. U druhého lesoparku, který je situován pod úbočím Stoličné hory Kvádrberk, panuje stálá snaha uchovat zde natrvalo naučné a odpočinkové místo, osázené vzácnými i pamětními stromy, exotickými dřevinami, pomníčky a alpskými jezírky. S novou dobou přichází město i s novými trendy využití parku jako protipólu zastavěného prostředí, s cílem zachování původního smyslu, tedy estetické a rekreační funkce. Proto jsme v jednom lesoparku vyznačili běžecké trasy a ve druhém trasy na Nordic Walking. Obě vedou několika okruhy a poskytují velkolepé výhledy na město a Labský kaňon, který je nejhlubším v Evropě.

Péče o zeleň je u nás rozdělena mezi několik subjektů. Kromě Technických služeb máme ještě vlastní Středisko městských služeb (dále jen Středisko). To má za úkol jedenkrát týdně uklidit všechny lesoparky, včetně Bažantnice, U Kaple či Václavově. Stejně tak se stará o okolí cyklostezek. Dále spolupracuje s Lesním úřadem, který má v kompetenci péči o naše lesy. Správce veřejného prostranství každý den uklízí a dohlíží na městské parky, dětská hřiště. Dalším problémem, který Středisko úspěšně řeší, jsou černé skládky, na které často upozorňují občané, městská policie, odbor životního prostředí a další. Zavedli jsme také aplikaci „problém report“, jejíž pomocí může kdokoli pomocí GPS souřadnic nahlásit problematické místo.

Stalo se tradicí, že dvakrát do roka probíhá v Děčíně akce Ukliďme Česko! Úkolem Střediska je monitorovat a vytipovat nejvíce postižené lokality, dobrovolníkům poskytnout pytle a rukavice a odvézt sesbíraný odpad do sběrného dvora.

Děčín rozděluje na dvě části řeka Labe. Péči o ni má na starost Povodí Labe. V dobách minulých byla využívána jako přirozená obchodní a dopravní cesta a i dnes má velké využití, zejména rekreační, pro vodáky. Velmi oblíbenou atrakcí je i plavba výletní lodí do blízkého Hřenska, kterou město dotuje.

Komplexní péče o městskou zeleň je nutné dělat koncepčně s výhledem do budoucnosti. Díky odborníkům z řad pracovníků magistrátu a architektu města se daří zkvalitňovat prostředí tak, aby bylo příjemné k životu všech.

JAROSLAV HROUDA, primátor Děčína, ANO

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!