1. listopadu 2018 1:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Vandal musel zaplatit, co zničil

Evangelický hřbitov v obci Sudice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evangelický hřbitov v obci Sudice | foto: ARCHIV RADNICE

SUDICE (Moravskoslezský kraj) V naší obci jsou dva kostely, dva hřbitovy a chodí zde do kostelů zastánci hned tří církví. Římskokatolické s velkým kostelem svatého Jana Křtitele postaveného v roce 1906 z režných cihel a pak malý kostelík svatého Václava pravoslavné církve, který byl této církvi přidělen po druhé světové válce, předtím byl kostelíkem evangelické církve. Při tomto kostelíku je hřbitov v majetku obce Sudice a obec je jeho správcem.

Větší hřbitov římskokatolické farnosti pro obce Sudice a Rohov je v majetku farnosti, ale obec je také jeho správcem. Oba hřbitovy mají dosud dostatečnou kapacitu a u římskokatolického je v územním plánu počítáno s rezervou. Na malém hřbitově je spoustu hrobů z období mezi světovými válkami. Jejich majitelé byli po druhé světové válce vysídleni a dnes jsou již většinou neznámí, nebo vymřeli. O hroby se proto stará obec. Několikrát za rok posečeme trávu a zbavíme hroby plevele.

S neplatiči jsme se zatím příliš nesetkali. To se spíše sem tam objeví nějaký vandal a něco na hřbitovech poničí. Naštěstí ne vždy takoví lidé uniknou trestu. Při poslední takové události se nám ve spolupráci s policií podařilo viníka odhalit, musel uhradit škodu, kterou napáchal. Bohužel, zřejmě jako všude se nevyhneme drobným krádežím z hrobů, hlavně v období svátků.

Na pokrytí nákladů na římskokatolickém hřbitově se finančně podílí i obec Rohov.

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

Najdete na Lidovky.cz