1. listopadu 2018 0:46 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na hřbitově vítají návštěvníky dva opravené kříže

Oba čerstvě opravené kříže v létě vysvětil odcházející farář Martin Šmíd za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oba čerstvě opravené kříže v létě vysvětil odcházející farář Martin Šmíd za... | foto: FOTO IVANA GRAČKOVÁ

HLUČÍN (Moravskoslezský kraj)  V převážně ateistickém Česku je Hlučínsko se svou silnou křesťanskou vírou bílou vránou. U nás je stále normální, že se v neděli dopoledne naplní kostely na mších, že jsou pro nás křesťanské svátky nejen připomínkou starých tradic, ale skutečnou duchovní oslavou. Nejinak tomu je i na Svátek všech svatých připadající na 1. listopad a hned den poté na Památku zesnulých, lidově Dušičky.

Osobně mám rád atmosféru podvečerních hřbitovů s blikajícími světélky. A také setkání se sousedy, kteří zamíří na jeden ze dvou hlučínských hřbitovů ke krátkému zastavení se vzpomínkou na blízké. Také tentokrát se město na Dušičky pečlivě připravilo.

Hřbitovy pečlivě uklidili pracovníci městské obchodní společnosti TS Hlučín, která je má na starosti. Letos přibyly na hřbitově Březiny nové chodníky a veřejné osvětlení. Zatímco omezený prostor městského hřbitova už je zcela zaplněn, tak hřbitov Březiny se postupně rozrůstá dle potřeb města, proto je nutné takto doplňovat i jeho vybavení. Do pondělí 5. listopadu bude prodloužená provozní doba obou hřbitovů denně do 19 hodin. A k oběma hřbitovům také přistavíme kontejnery, abychom zjednodušili návštěvníkům likvidaci případného odpadu.

Stejně jako v předešlých letech i letos se strážníci Městské policie Hlučín více zaměří na bezpečnost a veřejný pořádek na hřbitovech města. Hlídky budou hřbitovy častěji kontrolovat jak přes den, tak v nočních hodinách.
Na městském hřbitově ale navíc jistě potěší návštěvníky dva čerstvě opravené kříže. Město sice na jejich restaurování přispělo, ale tu hlavní zásluhu na jejich prohlédnutí má hlučínský patriot a nestor Josef Hlubek, který si k akci přizval restaurátora Tomáše Skalíka. Nápad Josefa Hlubka podpořila celá řada občanů města finančním darem nebo osobní účastí na jejich vysvěcení. Historicky cenný litinový kříž je u hrobu prvního hlučínského kněze Kašpara Borsutzkeho, který u nás působil od roku 1787. Hlučínským farářem byl 39 let, zemřel 3. dubna 1838 a byl pochován na hřbitově u kostela sv. Markéty. Na kříž Josefa Hlubka upozornila rodačka z Hlučína Eva Procházková z Ostravy - Poruby, která má v Hlučíně pochované rodiče. Druhým opraveným kusem je monumentální, centrální kříž, který je dominantou hlučínského hřbitova. Lidé k němu chodí zapalovat svíce za všechny mrtvé poté, co navštíví hroby svých blízkých. Kříž na hřbitově stojí od roku 1906.

Pavel Paschek, starosta Hlučína , Občané pro Hlučín

Pavel Paschek, starosta Hlučína , Občané pro Hlučín

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz