Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

GLOSA: A příště ať si Slavíka vysílají na Šlágru

Názory

  11:52
Že se v bahně českého šoubyznysu topí hudební ceny Anděl, je stará věc. Ale že by ještě hlouběji spadl už tak mimózní Český slavík? To přece ani nejde. A přece se to v sobotu povedlo. Skokanem roku se stala revivalová kapela bez jediné vlastní myšlenky.

Moderátor Slavíků Jan Kraus. foto: Dan Materna, MAFRA

Tradičního nováckého diváka mohl v sobotu večer zaskočit snad jen fakt, že si předávání cen nechal ujít Karel Gott. I když se jeho žena Ivana snažila, manželovu bezprostřednost napodobit nedokázala. Možná i díky přehnané břitkosti konferenciéra Jana Krause. Ovšem komentovat hlavní oceněné detailněji není třeba.

Zarazily spíše momenty, kdy se Český slavík mohl postavit kritikům a ukázat se v lepším světle. V kategoriích určených pro mladá a svěží jména. Kde jinde než ve "Hvězdě internetu" a "Skokanovi roku" by před obecenstvo TV Nova mohla proniknout čerstvá hudební krev? Jenže tady to zasmrdělo nejvíc.

ČTĚTE TAKÉ:

Titul Skokan roku získal jeden z mnoha zaměnitelných revivalů napodobující kapelu Abba. "Skokem ze 45. na 10. místo," vysvětlili jeho vyznamenání pořadatelé. Jenže čtveřice neprodukuje ani vlastní hudbu, ani texty. Jen na klávesách a baskytaře přehrávají hity, které složil někdo jiný. Lehčí to už být nemůže, vždyť tady se nedá šlápnout vedle. Na tomhle modelu je vlastně založena Šlágr TV, takhle pracuje většina jeho "hvězd z lidu". A tak nebylo by ideální, kdyby se tedy Slavík od příštího roku vysílal z obývacího pokoje manželů Peterkových?

Rozpaky vyvolala i Hvězda internetu. Že měl vyhrát jakýsi rapper Řezník, ale kvůli svým surovým textům byl odsunut a nahradil jej přijatelnější a bezpohlavní Johny Machette, se od soboty píše často. A jejich fanoušci se hádají. Ale nechme tyhle přestřelky bokem. Důležitější je, že i když se před kamery dostali slušní hoši, Nova jim nedala příležitost vyjádřit se. Potíže se zvukem překazily jistě zajímavý proslov. Byla to jako scéna z filmu Na samotě u lesa. Vyprávěli, děkovali, mávali, ale jejich slovům nebylo rozumět. Proč jim režie nedala druhou šanci, aby lidem alespoň oni sami vysvětlili, jak mohli vyhrát?

Po letošním ročníku Českého slavíka toho zůstalo hodně. Spousta nezodpovězených věcí, zpackaný přímý přenos s řadou technických chyb a vzpomínka na rodinu Krausovu. Která familie asi dostane šanci příště?