Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Landa při projevu na Slavíku nic neprovedl, rozhodla policie

Lidé

  18:56
PRAHA - Pražská policie odložila trestní oznámení na zpěváka Daniela Landu týkající se jeho projevu při předávání hudebních cen Český slavík ve Státní opeře loni v listopadu. Oznámení na něj podal bývalý senátor a advokát Jiří Vyvadil kvůli údajné hrubosti zpěvákova vyjadřování.

Daniel Landa na galavečeru ankety Český Slavík 2013 foto: ČTK

Policie dále prověřuje druhé trestní oznámení advokáta týkající se potyčky, při které Landa údajně napadl skupinu lidí na Vyšehradě. Řekl to mluvčí policie Tomáš Hulan. Kriminalisté podle něj případ projevu v opeře odložili na konci ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podle závěrů policistů se skutek popsaný v trestním oznámení nestal," dodal Hulan. Advokát Vyvadil další právní kroky neplánuje, podle jeho názoru se Landa poučil. "Nebudu to dál rozdmýchávat," řek advokát.

Landa při vyhlašování ankety dorazil na pódium v mikině a kanadách s živým kohoutem v ruce a se slovy, že vyžaduje, aby byl nazýván jako Kouzelník Žito. Postěžoval si mimo jiné na nelegální stahování hudby, neustálou pozornost médií a úspěch KSČM v krajských volbách.

Potyčka na Vyšehradě

O několik dní později přišel týdeník Respekt s informací o potyčce na Vyšehradě, při které údajně Landa ohrožoval a napadl s nožem v ruce skupinu lidí, které vyzval k pozitivnímu myšlení.

Kvůli těmto dvěma událostem sepsal Vyvadil na Landu v prosinci trestní oznámení, protože podle něj se zpěvák pohyboval "na hraně", když byl v televizi v přímém přenosu hrubý, nadával a vyhrožoval. Jako nebezpečný pak Vyvadil označil údajný incident na Vyšehradě.

ČTĚTE TAKÉ:

Landa koncem loňského roku uvedl, že přerušil kariéru hudebníka a chce se angažovat ve prospěch České republiky, která je rozkrádána. Svolal například přes sociální sítě před baziliku sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě shromáždění, kde s lidmi cinkal rolničkami, prý proti zlodějům.

Čtyřiačtyřicetiletý zpěvák a herec Landa se širší veřejnosti představil počátkem 90. let, kdy zpíval v kontroverzní skinheadské kapele Orlík. Její písně někteří kritici označovali za nacionalistické a rasistické. Na úspěšnou sólovou dráhu se vydal v roce 1992, kdy natočil deskou Valčík.

Hudebník v Česku dlouhodobě patří k nejpopulárnějším interpretům. Jeho desky se pravidelně umísťují na předních příčkách hitparád. Například od tuzemské pobočky vydavatelství EMI převzal v roce 2011 diamantovou desku za 20 let úspěšné spolupráce a více než milion prodaných nosičů. Věnuje se také muzikálové a filmové tvorbě, automobilovým závodům a thajskému boxu.

Autoři: ,