3. května 2018 1:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Konec války připomínají modlitby i místní kapela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Památník obětem války v obci Hradčovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník obětem války v obci Hradčovice | foto: ARCHIV RADNICE

HRADČOVICE (Zlínský kraj)  Oslavy výročí osvobození obce Hradčovice jsou organizovány vedením obce u Pomníku obětem 2. světové války a Hrobu neznámého vojáka. Jsou to pietní místa, která jsou vedena v seznamu válečných hrobů. Nacházejí se uprostřed obce, na stráni pod místním kostelem.

V minulých letech byla opravena, a to i díky dotace poskytnuté od Ministerstva obrany ČR. O tato místa jako i o výsadbu zeleně v jejich okolí, je celoročně pečováno.

Pietní akt k výročí osvobození má v Hradčovicích tu zvláštnost, že vedle obvyklého kladení věnců a projevu starosty je doplněn i o účast duchovního správce zdejší římskokatolické farnosti a také o kněze pravoslavné církve, kteří zde vedou modlitby doprovázené zpěvy. Připomeneme si tak padlé vojáky osvobozeneckých armád i oběti z řad místních občanů, jež zahynuli při osvobozování obce nebo byli umučeni či popraveni v žalářích a koncentračních táborech v době 2. světové války. Fotografie se jmény těchto osob jsou zvěčněny na tomto pomníku. Pietního aktu se účastní občané obce a v jeho průběhu hraje místní dechová hudba Hradčovjanka.

Oslavy výročí osvobození obce připadají na 26. dubna. Jsou pak doplněny tradičním stavěním máje, a to jak zdejší omladinou, místními hasiči nebo samotnými občany. Pod ní se pak v předvečer svátku 1. máje lidé společně setkávají, aby spolu poseděli, opekli špekáčky a třeba i oslavili kulatá výročí svých sousedů připadající na daný rok. Pradávným zvykem v obci je uvazovat na máje šátky od svobodných dívek, a tak je tomu v několika případech u nás dodnes.

JAN POPELKA, starosta obce Hradčovice, Sdružení pro Hradčovice

JAN POPELKA, starosta obce Hradčovice, Sdružení pro Hradčovice

JAN POPELKA, starosta obce Hradčovice, Sdružení pro Hradčovice
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz