19. dubna 2018 1:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kdo chce pracovat, práci najde

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Praze 1 uklízejí chodníky i lidé bez domova. Projekt jim pomáhá začlenit se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze 1 uklízejí chodníky i lidé bez domova. Projekt jim pomáhá začlenit se... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Pokud jde o nezaměstnanost, nesdělím zřejmě nic objevného, když napíši, že v Praze 1 s ní žádný problém nemáme. Kdo chce pracovat, práci nalezne.

V uplynulých letech jsme sice řešili problémy s průvodním jevem nedostatku práce – vylidňováním – avšak ze zcela jiných důvodů, než je stěhování za prací. Dnes je již úbytek obyvatel Prahy 1 minulostí. Trend se obrátil a v Praze 1 nás bydlí stále více, přestože počet obyvatel neroste v takovém měřítku, jako když v minulých letech ubývali.

V souladu s hlavním tématem tohoto příspěvku – nezaměstnaností a pracovními příležitostmi – bych rád zmínil podporu podnikání v naší městské části, potažmo tedy i tvorbu pracovních míst. U nás v Praze 1 je v tomto velmi aktivní místní odnož hospodářské komory. Ze svých setkání s živnostníky, kteří v naší městské části podnikají, vím, že hospodářská komora Praha 1 je jimi vnímána velmi pozitivně. Komora přitom spolupracuje přímo také s naší radnicí, a to například na projektu revitalizace Revoluční ulice a jejího okolí. Chtěli bychom tuto lokalitu zvelebit tak, aby byla atraktivnější i pro podnikatele. Ti by zase logicky přinesli zmíněná pracovní místa.

Osvědčeným evergreenem je v naší městské části projekt, v jehož rámci mohou lidé bez domova uklízet chodníky, přičemž si touto činností vydělají 50 korun za hodinu. Nejde však samozřejmě o nějaký skrytý dar – úklid musí být proveden pořádně. Kromě toho, že máme v Praze 1 uklizené chodníky, tento projekt přináší i další pozitivní efekt: bezdomovci získávají zpět nezbytné pracovní návyky a mají šanci se vymanit ze zaběhlých schémat života na ulici, jež pro mnohého znamenají začarovaný kruh nejen při shánění nové práce, ale vlastně při „restartu“ celé existence.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR ÚČETNÍ S RUŠTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč