2. dubna 2018 22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V masce mě nikdo nepoznal

Letos na masopustní úterý od rána řádily masky v průvodu po našich vesničkách a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letos na masopustní úterý od rána řádily masky v průvodu po našich vesničkách a... | foto: ARCHIV RADNICE

PLÁNĚ (Plzeň – sever) Večerní šaty, večerní líčení, lodičky a partner v obleku a s kravatou… Tak začínal večer u nás na vsi. Myslivecký spolek v Pláních pořádal 43. myslivecký bál a lákal všechny ručně malovaným plakátkem od našeho místního umělce.

Čekal nás nazdobený sál a pořadatel, který nás dovedl k našemu stolu. Stoly byly zakryty krásným obecním ubrusem s výšivkou znaku obce Pláně a uprostřed stolu se pyšnil zelený pruh a výšivkami s mysliveckou tématikou.

Po uvítacím slovu hospodáře spolku, místní příznivci myslivosti nastoupili na parket, zazpívali mysliveckou hymnou a ples byl slavnostně zahájen. Na pódiu se rozezněla hudba, skupina Horalka a do tanečního rytmu se postupně zapojilo všech 150 návštěvníků plesu. Velký zájem byl již tradičně o tombolu. Každý doufal, že si odnese kus zvěřiny, bažanta, zajíce, nebo dokonce celé prase. I mně se poštěstilo a odnesla jsem si domů pořádný kus kýty.

Myslivecký bál je u nás pojem, událost, tradice, slavnost a oblíbená akce. V Pláních máme velký, pěkný, kulturní sál, který byl vybudován v sedmdesátých letech v rámci akci Z. Je využíván i na okrskový hasičský bál. Obec Pláně dříve také pořádala Obecní bál, ale pro malou účast od toho upustila. Párkrát jsme si mohli zatančit i pod taktovkou Sportovců z Plas.

Letos na masopustní úterý od rána řádily masky v průvodu po našich vesničkách a večer vše vyvrcholilo maškarním bálem. Ten pořádají místní hasiči a letos dokonce po 48. To už jsem na sobě neměla ani večerní šaty, ani lodičky. Ale líčení bylo hodně výrazné. Nikdo mě nepoznal. Po vyhlášení nejhezčích masek došlo i na tombolu. Bohužel, neodnesla jsem si ani žehličku ani mikrovlnou troubu, ale nevadí mi to.

Pokud mají ještě občané chuť pořádat takovéto akce, pokud mají chuť se bavit, tančit, střetávat, obec má radost a vychází všem pořadatelům akcí maximálně vstříc.

Ladislava Hrabovská, starostka obce Pláně, nezávislá

Ladislava Hrabovská, starostka obce Pláně, nezávislá

LADISLAVA HRABOVSKÁ, starostka obce Pláně, nezávislá
P. Holecek Hezká... 8:21 3.4.2018

Najdete na Lidovky.cz