5. dubna 2018 1:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Přátelství s Jesenickem nevzniklo u kafíčka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jesenicko, s nímž Praha 1 spolupracuje, je nádherný region, kde si Pražák... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jesenicko, s nímž Praha 1 spolupracuje, je nádherný region, kde si Pražák... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Meziobecní spolupráce s ostatními obcemi a regiony se odehrává ve dvojí rovině. Jednu – totiž mezinárodní – jsem již před časem v LN popsal; v tomto textu se tedy budu věnovat ryze domácí, a to konkrétně letitému přátelství s Jesenickem.

Praha 1 začala spolupracovat v roce 1997 s oblastí Jesenicka za poněkud dramatických okolností, když naše městská část spontánně pomohla Jesenicku po tamní povodni: v červenci 1997 naše zastupitelstvo odhlasovalo finanční pomoc ve výši 15,5 korun. Tyto prostředky byly určeny na okamžitou materiální pomoc a investice do obnovy poničených mostů v nejpostiženějších obcích.

Právě od této pomoci se začaly odvíjet čím dál intenzivnější vztahy mezi Prahou 1 a jednotlivými obcemi Jesenicka. Vzájemné aktivity posléze – v roce 2000 – vedly k podpisu deklarace o vzájemných vztazích. Individuální smlouvy o spolupráci byly podepsány s více než dvacítkou obcí tohoto regionu.

V současné době spolupracujeme zejména v kulturní oblasti a při výměnných zájezdech a pobytech. Velmi oblíbené jsou několikadenní zájezdy na Jesenicko (a naopak), které si oblíbili zejména senioři.

Sám jsem se byl samozřejmě na Jesenicku podívat a mohu potvrdit, že je to nádherný region, kde si Pražák odpočine od shonu velkoměsta. Jesenicko se může pochlubit unikátní přírodou s mnoha historickými sídly a bohatou balneologickou (nauka o léčivých vodách, lázních a jejich účincích na lidský organismus) minulostí i současností. Ve městě Jeseník – Gräfenberg – byly Vincenzem Priessnitzem založeny lázně, které prosluly po celé Evropě. V regionu se nachází také největší přečerpávací elektrárna v ČR – Dlouhé stráně. Z nejvyšší hory Moravy a Slezska, z Pradědu (1491 m.n.m.), je výhled do překrásné hornaté krajiny pokryté lesy, skýtající bezpočet sportovních a turistických cílů.

A jelikož nadčasové skutečnosti není na škodu tu a tam zopakovat, zakončím tento svůj text stejně jako ten, který se týkal mezinárodního partnerství Prahy 1: s partnerskými vztahy samospráv je to stejné jako v případě běžných sousedů. Buď je rozvíjíte, nebo na ně naopak tak trochu „kašlete“. V Praze 1 vyznáváme první možnost, jelikož víme, že táhnout za jeden provaz je nejen užitečné, ale i emocionálně příjemné.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz