5. dubna 2018 1:47 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Víc hlav víc ví

Díky MAS Stolové hory jsou taky naši občané schopní dosáhnout na různé dotace.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Díky MAS Stolové hory jsou taky naši občané schopní dosáhnout na různé dotace.... | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj)  Meziobecní spolupráce se v posledních letech stále více rozvíjí a stává se nedílnou součástí obecní správy. Sám v tom vidím skvělou příležitost, jak si s ostatními starosty vyměnit nejen zkušenosti, ale v některých případech můžeme spojit své síly dohromady a uspořádat nějaký projekt společně. Protože víc hlav víc ví.

Naše město spadá do ORP (obec s rozšířenou působností) Náchod, která čítá celkem 36 obcí. Patříme mezi pátý plošně největší obvod v rámci Královéhradeckého kraje. ORP Náchod se pak dále dělí na devět dobrovolných svazků obcí, které spolupracují na další úrovni. Co bych ale z meziobecní spolupráce, které se Náchod účastní, vyzdvihnul, je určitě Místní akční skupina Stolové hory. Jedná se o společenství občanů, které zastupuje různé subjekty, od obyvatel, po podniky, obce a neziskové organizace. Místní akční skupina Stolové hory (MAS) si klade za cíl hlavně zlepšit kvalitu života občanů a také životního prostředí v místních venkovských oblastech.

Toto společenství zahrnuje tři mikroregiony – Náchodsko, Hronovsko a Poličku. A proč má název zrovna Stolové hory? Ten vznikl s přihlédnutím k tomu, že právě stolové hory se svými typickými skalními městy jsou charakteristické pro celé toto území. Celkem sem spadá 14 obcí. Například v Náchodě jsme díky MAS Stolové hory v minulých dvou letech měli akční plán rozvoje vzdělávaní. Ten byl zaměřen na rozvoj kvalitního vzdělávání a do projektu byly zapojeny všechny mateřské a základní školy z ORP Náchod.

Díky MAS Stolové hory jsou taky naši občané schopní dosáhnout na různé dotace. Například ve výběrových řízeních uspěly dva projekty Déčka Náchod, a to na příměstské tábory a družina v celkové hodnotě více než 2,5 milionu korun. V programu zaměstnanosti by pak měli být podpoření dva obyvatelé Náchoda částkou více než tři miliony korun, které půjdou na výuku angličtiny a na výuku finanční gramotnosti. A to by se nikdy nestalo, nebýt takových programů, jakým MAS Stolové hory je.

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz