Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Íránský Černobyl. Teheránský režim nejvíc ubližuje sám sobě

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí foto: ČTK

Existuje pár receptů, jak mohou sami totalitní či autoritativní vůdci oslabit svou moc nad společností. Spolehlivě funguje například lhát o nějaké tragické události, pak přiznat pravdu a nakonec se pokoušet zamaskovat viníky. Právě to předvedl íránský teokratický režim.
  5:00

Írán se přiznal k sestřelení ukrajinského letadla. Byla to lidská chyba, uvádí

Napřed jeho představitelé tvrdili, že rozhodně nesestřelili ukrajinské civilní letadlo se 176 lidmi na palubě. Že šlo jen o technickou chybu. Za pár dní přišlo přiznání, že ho sestřelily omylem revoluční gardy, ozbrojená opora režimu. Gardista prý pokládal letadlo za americkou střelu. Íránské vedení vyjádřilo soustrast rodinám obětí. Ovšem nikdo nemluvil o odškodnění pozůstalých a z rozporuplných prohlášení není úplně jasné, jak to bude s potrestáním viníků. Íránský ministr zahraničí to „vylepšil“ tím, že řekl, že za sestřel mohou Američané „svým nezodpovědným chováním“, jež vyvolalo napětí mezi oběma zeměmi. Tedy nedávným zabitím špiona, teroristy a velitele revolučních gard Kásema Solejmáního.

Část Íránců to pochopila tak, že jim vládnou lháři, a ztratila i zbytek důvěry v režim. Navíc když se zjistilo, že vláda přišla s přiznáním až v okamžiku, kdy už nešlo nic jiného dělat kvůli důkazům zjištěným zahraničními experty. Připomíná to trochu nehodu v sovětské atomové elektrárně Černobyl. Sovětský režim se také snažil zatajit rozsah katastrofy, přiznal ji až po zjištění zahraničních expertů a i pak dál mlžil. Už tak nalomená důvěra občanů v sovětský režim klesla ještě víc.

V Teheránu je tenhle propad pro některé ještě překvapivější. Íránský režim doufal, že smrt gardisty a režimního hrdiny Solejmáního semkne občany proti USA a kolem vládnoucích duchovních. Sestřelení civilního letadla jim ale udělalo čáru přes rozpočet. Podstatná část Íránců si teď myslí, že revoluční gardy zemi škodí. A demonstrující už neprotestují jako dosud proti jednotlivým představitelům režimu, ale část z nich volá přímo po změně celého režimu. Tohle tedy původně nikdo v Teheránu ani ve Washingtonu nečekal.

Autor: