• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Euro

Euro | foto: Reuters

KAISER: Démon souhlasu

Názory
  •   7:28
Premiér Nečas odjíždí dnes na důležitý summit EU s překvapivou pozicí: posílat předem parametry státního rozpočtu do Bruselu samozřejmě ani nadále nepřipadá do úvahy, režimu automatických sankcí za překročení schodku bychom se ale nebránili.

Až dosud se to pravidlo nevymáhalo ani v eurozóně, natož mimo ni. Teď prý ale nastává jiná doba. Ochota podrobit se kontrole rozpočtu i přesto, že eurem se tu v dohledné době platit nebude, pramení z obavy, že se Němci, Francouzi a spol. se svým řešením krize eura zabarikádují v eurozóně a přitom se třeba začnou domlouvat proti volnému trhu sedmadvacítky.

Člověk se diví, že dlouholetý harcovník typu Petra Nečase si nepamatuje, že vágní hrozby o tvrdém jádru se pravidelně už roky objevují před každým summitem EU. Ještě nikdy nám nikdo neprozradil, v čem konkrétně by si to jádro zařídilo lépe.

Změny smluv, o něž dnes v Bruselu půjde, jsou prý klíčoví hráči připraveni prosadit oklikou, změnami v protokolech, a na konkláve, kde ti odhodlanější premiéři budou ty zakřiknutější udolávat třeba do rána. Sliby dávané různě po Evropě a taky u nás, že bez souhlasu voličů s integrací dál ani krok, tu znějí směšně.

Je asi správné nepřekážet sousedům u hašení požáru jen proto, že máme výhrady ke způsobu, jímž chtějí hasit. Něco jiného ale je neuchovat si od tohoto nedemokratického konání odstup, a naopak svůj rozpočet nabídnout k centrální kontrole. Tak funguje démon souhlasu.

Autor: Daniel Kaiser
  • Mohlo by vás zajímat