18. února 2013 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Dokumentace bez hranic

Leoš Heger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Zní to jako šibeniční vtip, nicméně známá firma IZIP, která už z českého státu vytáhla bezmála dvě miliardy korun na zdravotní knížky, což dopadlo víme jak, nějak nemá dost. Od ministerstva zdravotnictví očekává další pověření: vytvořit elektronický systém ve zdravotnictví, který lékařům v zahraničí, respektive Čechům přivážejícím si ze zahraničí zranění, dokáže přeložit lékařskou dokumentaci.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger, licencovaný odpůrce skupinky bílých plášťů v ODS, která státu sen o zdravotních knížkách vnutila, tvrdí, že IZIP už opravdu, ale opravdu ne.
Přitom samotný záměr má jeho podporu.

Jak velký by ale z předpokládané investice půl miliardy mohl být užitek? Jistěže s rostoucí mobilitou nutně nastávají a budou nastávat situace, kdy se rychlý překlad dokumentace z jednoho jazyka do druhého hodí (pokud se už lékaři přes hranice nedovedou spolehlivě dorozumívat latinou). Je to ale podobné dilematu radnic a úřadů: kde všude si můžeme dovolit stavět bezbariérové vchody a výtahy pro vozíčkáře? V ideálním světě by odpověď zněla, že všude.

V České republice, kde i relativně šetřivá vláda hospodaří s deficitem kolem sta miliard korun, působí takové izipoidní nápady jako rozmařilost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!