15. září 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Odstřižení se od Šloufa? Drzost 'rozzlobeného' prezidenta

Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | foto: ČTK

PRAHA Poslední tři dny šloufovin končí „happy endem“ – instalací ministra dopravy Zdeňka Žáka do čela pražské kandidátky Zemanovců a tlumočenou pohrůžkou prezidenta republiky, že pro případ pokračování šloufovin Zemanovcům odebere copyright na své jméno. Tomu, že se nějaký konflikt odehrává, by napovídalo angažmá prezidentova kancléře při upozadění jedné Šloufovy příznivkyně z kandidátky na Plzeňsku. Ale melodramatické vypětí, s nímž je dešloufizace prováděna, nám radí hledět k určité skepsi.

Základem celého příběhu je totiž neuvěřitelné tvrzení, že Miloš Zeman s politickým podnikatelem Miroslavem Šloufem skoncoval, hned jak se na něho dozvěděl první špatnou věc.

K tomu mělo dojít až po dvaceti letech spolupráce, někdy na přelomu loňského a letošního roku. Podle prezidenta bylo podnětem k ukončení přátelství Šloufovo chvástání, jak prý přemluvil kosmonauta Remka, aby Zemanovi nekonkuroval v boji o Hrad.

K TÉMATU:

Veřejně se Zeman od Šloufa viditelně odtáhl teprve před druhým kolem prezidentské volby, když mu kolegové z MF DNES pustili záznam telefonátu Šloufa s nebožtíkem Františkem Mrázkem. Do té chvíle nic nevěděl a nic netušil. Vypadá to, že Zeman se od režiséra svého úspěšného tažení na Hrad bude muset distancovat před každými volbami.

Když měl kdysi Marián Čalfa vysvětlovat svůj přerod z komunistického ministra v demokratického premiéra, s vážnou tváří líčil, jak se jednoho dne na konci revolučního roku ’89 zavřel v pokoji s dcerou a ta mu během hodiny otevřela oči. Nabízet se lidem jako někdo, kdo si sice – ať už vinou režimní propagandy, nebo omezené kapacity teletextu – doteď neuměl obstarat základní informace, odteď ale bude vysoce kvalifikovaný jim vládnout, je skutečně drzost.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.