130 let
Lubomír Štrougal na fotografii z roku 2002

Lubomír Štrougal na fotografii z roku 2002 | foto: Lidové noviny

KAISER: Štrougal napsal paměti. A co ostatní expremiéři?

Názory
  •   8:51
Za komunistickým předsedou vlády Lubomírem Štrougalem se léta táhla pověst utajeného reformátora. Jemu samotnému zřejmě nevadila, sám ji přiživoval. Jeho oblíbeným svatebním darem byl například podle pamětníků Joyceův Odysseus, vydaný v mikroskopickém nákladu, a tedy takřka nedostupný. Byla to přesně ta kosmetika, která nic nestojí a zasvěceným napoví. Teprve teď, dvacet roků po převratu, se ale Štrougal chystá udělat něco, čím by se od svých spolupachatelů z husákovské garnitury mohl skutečně odlišit.

Do konce roku vydá paměti, které – soudě podle několika publikovaných ukázek – snesou základní požadavky daného žánru. Nevíme ještě, jak moc si bude lichotit, je ale třeba Štrougalův text přivítat jako důležitý příspěvek do tradice, jež by se mohla jmenovat třeba Mocní skládají účty.

Klíčoví politici jako osoby vykonávající veřejnou službu za veřejné peníze by každopádně měli nějaké svědectví podat – ať už v memoárech, nebo skrze historiky, jimž otevřou svoje archivy a paměť. Tu tradici je ovšem třeba teprve založit a neformálně vynucovat. Štrougalův přímý nástupce Ladislav Adamec zemřel a neřekl nic. Ostatní v premiérské řadě jsou buď stále v politice, kde ke vzpomínání není ten správný klid, nebo se do ní chtějí vrátit (Miloš Zeman). Málo zájmu o politiku a hodně času mají jen Marián Čalfa a Josef Tošovský – oba se však chovají jako arogantní expolitické sfingy.

Štrougal se možná rozepsal kvůli penězům. Společensky je to daleko užitečnější způsob zpeněžování pobytu na vrcholu než se ztratit v exkluzivní advokátní kanceláři, nebo dokonce do bankovní instituce ve Švýcarsku.

Autor: Daniel Kaiser
  • Vybrali jsme pro Vás