24. března 2017 18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Ach ti zlí, zlí Němci. Mýto na dálnicích bude bolet, ale je logické

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zlí Němci diskriminují zbytek Evropy! Obzvláště nás, chudé z východu. Zavádějí na svých dálnicích mýto, přičemž si sami budou jezdit zadáčo! A Evropská komise, což je vlastně jen exekutivní nástroj spolkového kancléřství, jim na to klidně dala razítko! Chcete snad lepší potvrzení očividného faktu, že co se nepodařilo werhmachtu před sedmdesáti lety, dosáhla německá diplomacie úplatky a zastrašováním?

Nebojte, tyto vyhrocené věty nevyjadřují stanovisko listu, jen předjímají reakce lidu a pseudolidových politiků. Obvykle korektní, k Německu místy až nemístně vstřícný český premiér mluví rovnou o diskriminaci, další borci se jistě nenechají zahanbit. Jak už je v kraji zvykem, emoce ignorují fakta.

V prvé řadě je krajně sporné, že Němci budou jezdit zadarmo a cizáci budou platit. Momentálně je to přesně naopak a německý plán jen částečně srovná podmínky. My jsme zvyklí, že silniční daň platí jen firmy a podnikatelé, ale v Německu platí silniční daň každý majitel auta. Takže zatímco všichni němečtí řidiči za používání německých silnic a dálnic platí, celá Evropa po nich dosud jezdila zadarmo. Čistá diskriminace, ale vlastně Němců Němci.

Pokud budou mýto platit všichni, ale občanům SRN se o tu částku uleví na silniční dani, těžko cokoli věcného namítat. Je tragikomické, pokud český premiér bojuje proti Berlínu v nesmyslné kauze, ale naopak mu jde na ruku třeba v otázce pro nás zničující evropské harmonizaci daní.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz