22. března 2017 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá vláda souhlasí s rehabilitací a odškodněním odsouzených homosexuálů

Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit... | foto: Reuters

BERLÍN Německá vláda souhlasí s rehabilitací desetitisíců homosexuálů, kteří byli do roku 1994 odsouzeni podle zákona zakazujícího sexuální styky mezi muži. Příslušný návrh zákona, který počítá i s paušálním odškodněním ve výši 3000 eur (81 tisíc Kč) a dalšími 1500 eury (40 tisíc Kč) za každý rok strávený ve vězení, ve středu podle agentury DPA schválil kabinet kancléřky Angely Merkelové.

Původní zákon zakazující homosexuální styky pocházel ještě z doby císařství a ve 30. letech minulého století ho ještě zpřísnili nacisté. Poválečné Německo zákon převzalo a zatímco ve východním Německu byl v roce 1968 zrušen, v tom západní byl v roce 1969 jen zmírněn, za trestný byl ale dál považován homosexuální styk mezi muži a nezletilými chlapci. Kontroverzní právní předpis pak Německo zcela odvolalo v roce 1994.

Na základě zmíněného zákona bylo ve spolkové republice do roku 1969 odsouzeno kolem 50 tisíc mužů, někteří i k několikaletým trestům, do roku 1994 pak úřady podle ministerstva spravedlnosti stíhaly dalších 14 tisíc mužů.

Podobný krok nedávno učinila Velká Británie, když jejím parlamentem prošel tzv. Turingův zákon.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz