28. března 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Starosta ruského města zakázal vstup homosexuálům kvůli lízátkům ve tvaru penisu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 44Diskuse
Duhová vlajka - symbol LGBT komunity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhová vlajka - symbol LGBT komunity | foto:  František Vlček, Lidové noviny

SVĚTOGORSK/PRAHA Dva aktivisté bránící práva homosexuálů byli zadrženi v autobuse na cestě do ruského města Světogorsk. Vydali se tam poté, co se dozvěděli, že starosta zakázal vstup do města homosexuálům. Reagoval na to, že místní pekárna prodávala lízátka ve tvaru penisu.

Fotografie lízátka se objevila na sociálních sítích, kde jí viděl i starosta města, bývalý voják Sergej Davydov. Toho událost natolik rozlítila, že v souvislosti s ní zakázal vstup do města homosexuálům. „V tomto městě žádní gayové nežijí a žádní zde žít nebudou. Nebude jim povoleno sem přicházet, a to ani těm ze Západu,“ cituje ho web The Moscow Times.

Dva aktivisté za práva homosexuálů se v reakci na jeho slova rozhodli město ležící u finských hranic navštívit. V autobuse na cestě do Světogorsku byli ovšem zadrženi a vykázáni. Prý kvůli tomu, že neměli platné dokumenty nutné k návštěvě příhraničního města.

Názory na prohlášení starosty a následný incident se u místních různí. Někteří z obyvatel se k jeho výrokům vyjadřují s opovržením, někteří s ním souhlasí. „Ty buzeranti tady nemaj, co dělat. Ať jdou do Finska,“ vyjádřil se k události jeden z místních pro The Moscow Times.

Navzdory tvrzení starosty řada homosexuálů ve městě žije a nenávistné atmosféry si všímají. ”Doporučila bych všem gayům, aby město opustili,“ říká aktivistka Saša, která z města pochází a která musela v mládí svou orientaci skrývat. „Bylo nemyslitelné, abych to někomu řekla. Pokud by to někdo zjistil, zmlátili by mě. Jednou, když jsem šla se svou přítelkyní po městě a drželi jsem se za ruce, lidé po nás házeli kameny.“

Zkušenost se šikanou kvůli sexuální orientaci má i pětadvacetiletý Vadim, který byl opakovaně napadán svými spolužáky. Dnes se v souvislosti s rostoucí nenávistí opět ve městě obává o své bezpečí. Především na seznamkách pro homosexuály prý místní ze strachu neposílají své fotografie. Výroky starosty Světogorsku podle něj ještě více povzbudí násilí vůči homosexuální komunitě.

Rusko tradičně patří mezi země s nejmenší tolerancí vůči homosexualitě a postavení homosexuálů ve společnosti je tu špatné. V roce 2013 zde byl dokonce uzákoněn zákaz propagace homosexuality.

dk
  • 44Diskuse

Najdete na Lidovky.cz