10. října 2016 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Pravice se na nějaké volební vítězství ani nechystá

Výsledky krajských voleb - grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výsledky krajských voleb - grafika. | foto: Lidové noviny

Předseda ODS Petr Fiala si nemůže vynachválit, že získal skoro třikrát víc hlasů než jeho hlavní konkurent Miroslav Kalousek z TOP 09. Zároveň nelze nevidět, že obě strany absolvovaly už čtvrtý výprask za sebou a v součtu mají méně než sociální demokraté, o anonistech nemluvě.

Předseda občanských demokratů opakuje mantru „všichni nás pohřbívali, členové opouštěli – zastavili jsme rozklad a odrazili se ode dna“. Má pravdu – otázkou však je, jak velkou část pravdy tato interpretce popisuje. Od pádu kabinetu Petra Nečase už uplynuly více než tři roky, a „pravice“ je na tom stále bídně.

Výsledky voleb najdete zde:

Že to jinak nejde? Vzpomeňte na bídu sociálních demokratů, ti se po odchodu Stanislava Grosse také blížili jednociferným výsledkům. Do roka a pár dnů je Jiří Paroubek přivedl k nejlepšímu volebnímu výsledku v historii!

Situace samozřejmě byla v mnohém odlišná, ale být čtvrtý rok po kolapsu strany spokojen s jednociferným výsledkem? S touto dlouhodobou strategií může ODS pomýšlet na vítězství někdy kolem roku 2025. Konzervativci z ODS i jejich levicově liberální spojenci z TOP 09 jako by říkali – i ty příští volby jsme odpískali. Nemáme vůli k vítězství, stačí nám čtvrté, páté, šesté či sedmé místo...

K debaklu TOP 09 takřka není co dodat. Necelá tři a půl procenta jsou výsledek, jakým se obvykle chlubí zelení, Piráti či Svobodní. Výsledek samozřejmě poznamenala neúčast pražských voličů stejně jako rozchod se Starosty, ale na každý pád jsou první volby pod vedením Miroslava Kalouska doslova katastrofou.

Výsledky senátních voleb - grafika.

Výsledky senátních voleb - grafika.

Její velikost dokazuje míra podrážděnosti a agresivity, s níž pan předseda vystupuje vůči voličům i médiím, přitom ta z averze vůči topce nepodezírá asi nikdo.

Ani jedna ze stran po čtvrtém kontinuálním debaklu neuvažuje o změnách ve vedení. Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Vojtěch Filip, a nakonec i Pavel Bělobrádek si mohou otevřít tu nejkrásnější láhev, jakou doma mají.

Po volbách se objevila řada vtipů.
Jiří Růžička, který kandidoval za Top 09 slaví v restauraci U veverky
Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.