Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman a Kellner. Aneb Česko, čtyřiadvacátá provincie Čínské lidové republiky

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéf Senátu Milan Štěch a šéf sněmovny Jan Hamáček si utrhli pořádnou ostudu. Bohužel ta ostuda padla na celou zemi - na každého z nás, kdo má občanství České republiky.

Začněme chápavě. Setkávání se s tibetskou dnes již pouze duchovní autoritou není žádnou povinností české zahraniční politiky. Nelze nikomu vyčítat, že na starého pána v oranžovém rouchu nemá čas - a stejně tak není nutno dělat ze vztahu k dalajlamovi osudové téma naší vnitřní či zahraniční politiky.

V chápavosti ke krajně pragmatické politice lze dokonce zajít ještě dál. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je členem kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), který vyhlásil velice vstřícnou politiku vůči Čínské lidové republice. Pokud se ministr takové vlády sejde s představitelem krajní “opozice” čínského režimu, nemůže to zůstat bez následků.

Nic ale neospravedlňuje takovou míru řiťolezectví

Jenže tady veškeré pochopení pro ekonomické zájmy České republiky, jejích subjektů i ekonomické zájmy některých stran končí. Nic z výše řečeného neopravňuje a neospravedlňuje takovou míru řiťolezectví, jakou předvedl prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Jejich společné úterní prohlášení dělá z České republiky čtyřiadvacátou detašovanou čínskou provincii (Čína má 22 provincií, za 23. považuje Tchaj-wan - pozn. red.), kde gubernátoři skáčou přesně tak, jaký zrovna přijde přípis z Pekingu.

Nikdo by se nedivil, kdyby Černínský palác coby hlavní tvůrce české zahraniční politiky po setkání Daniela Hermana s dalajlamou vydal prohlášení, v němž by zopakoval oficiální státní politiku a ministrovo angažmá označil za soukromou aktivitu pana Hermana. Tečka.

Z banální situace udělali „národní téma“

Část národa by mu tleskala (drží “havlovskou” tradici), část by si ťukala na čelo, většině by to bylo celé šumafuk - jako ostatně celý okupovaný Tibet i buddhismus.

Skandál z celé akce udělal až prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu, kteří z banální diplomatické situace udělali “národní téma” a ze sebe poslušné psíky, kteří skáčou podle píšťalky čínské ambasády.

Kdyby jen ambasády, bylo by to snad ještě snesitelné. Rychlost a servilita, s níž reagovali všichni ústavní činitelé a zároveň sociální demokraté naznačují, že za jejich bepzrecedentním krokem jsou i jiné zájmy, než politika.

Hádanky pro třetí třídu: kdo má velký byznys v Číně? Čím letadlem létá z Pekingu do Prahy náš nejvyšší ústavní činitel?

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...