Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

KLESLA: Člověk-stroj v Amazonu, aneb Bezosovi univerzální roboti

Názory

  5:00
PRAHA - „Lidské tělo je stroj, který sám natahuje své pružiny, živý obraz nepřetržitého pohybu.“ Když před čtvrt tisíciletím psal francouzský lékař Julien Offray de La Mettrie svůj tehdy rebelský spisek Člověk stroj, nemohl tušit, že se jeho materialistická vize naplní v polích u Prahy.

Balík od Amazonu. foto: Reuters

Zaměstnanci u pásů ve skladu Amazonu v Dobrovízi skutečně odpovídají hodinářskopružinové představě člověka. Vše dělají přesně předepsaným způsobem, předepsanou rychlostí, předepsanými pohyby.

Roboti vítězí.

Člověk se skoro redukuje na robota. Jediný důvod, proč tam je, je jeho mozek, na který při ukládání a balení dárků žádná křemíková náhrada prostě nemá.

Alespoň zatím.

Moderní doba

Jako by se tak potvrdilo La Mettrieho tvrzení, že myšlení je jen funkcí těla, a Jeff Bezos dokazoval, že přikování člověka k pásu se dá prostředky moderního věku dotáhnout do strojové dokonalosti. Přesně v duchu, který parodoval přesně před osmi dekádami Charlie Chaplin ve slavném filmu Moderní doba.

Podobnou vizi humanoidních robotů-dělníků, kteří by se naopak mohli stát lidmi, načrtl ostatně už Karel Čapek ve slavném R.U.R. Otec samotného slova robot (s bratrem Josefem) asi ne náhodou vykreslil ve své hře továrnu. S trochou nadsázky by se dnes dalo naopak mluvit o „Bezosových univerzálních robotech“.

Na druhou stranu ale tvrdé předpisy a regule Amazonu, které kolega zažil na vlastní kůži, vyvažují nadprůměrné výdělky a chování k zaměstnancům. Každý má prostě v digitální ekonomice své místo.

Já, robot v Amazonu
Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...