6. listopadu 2017 5:37 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Naděje pro Sudety. Levice musí nabídnout řešení pro chudé regiony

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Výlet do kraje bývalých Sudet letos v létě zaujal i něčím jiným než hlubokými a chladnými lesy severní Moravy. Prakticky v každé vesnici se skvěl billboard, plakát nebo plachta na plotě s tváří Tomia Okamury a jeho slibem, že s SPD „zastaví nelegální migraci“ nebo zajistí peníze „slušným, ne parazitům“.

Společně s výzvami k vystoupení z EU se nápadně podobají heslům slovenského ultranacionalisty Mariana Kotleby z doby před čtyřmi lety i z letošních voleb. Zatímco tehdy v Banskobystrickém kraji uspěl, letos propadl. Jestli bude mít podobný osud i přední tuzemský xenofob s japonsko-korejskými kořeny, bude záležet na tom, zda se i čeští politici, především na levici, probudí, stejně jako ti slovenští.

Samozřejmě je mimořádně ošidné, skoro až nemožné, přímo vedle sebe stavět střední Slovensko a severní Moravu nebo severozápadní Čechy, navíc se čtyřletým odstupem. Nicméně právě v těchto regionech je i přes ekonomickou konjunkturu země a pokles v posledních letech stále nadprůměrná nezaměstnanost ve srovnání se západněji ležícími oblastmi. Moravskoslezský kraj dokonce ke konci září podle statistiků vykazoval s 5,91 procenta nejhorší čísla v celé republice, o šest desetin bodů právě pod Ústeckým. Byly to právě tyto dva kraje, kde u nás nejvíc ztratili sociální demokraté, ale také komunisté a nejvíc získala SPD a vyhoupla se za ANO.

Jestli se tak něco můžeme od našich bratří naučit, je to, že i tam, kde se stále nedaří tak dobře, je možné uspět s rozumnou alternativou. Podnikatel Ján Lunter uspěl s příběhem chudého, ale pracovitého kluka z Horehroní a středobodem jeho programu byl důraz na zlepšení ekonomické a sociální situace v kraji. Nabídl naději, které nemohly prázdné slogany okoukaných nacionalistů moc konkurovat. Čeští politici v čele s tonoucími sociálními demokraty by ale rozhodně neměli jen čekat, že se Tomio a jeho parta do příštích voleb prostě okouká, ale hledat alternativu. Nabídnout nešťastnému pohraničí sudetského Luntera se vším všudy.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!