1. listopadu 2017 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamurovci brojili proti ‚parazitům‘. Poslanec SPD ale na kritizovaných Romech vydělává

Jeden z domů, které vlastní Lubomír Volný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z domů, které vlastní Lubomír Volný. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Strana SPD je označuje za parazity, její nově zvolený poslanec na nich ale vydělává. Lubomír Volný pronajímá romským rodinám závislým na příspěvcích na bydlení předražené byty v Ostravě. Obyvatelé domu Volnému platí 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Podle realitních makléřů by přitom cena měla být nižší.

Tisíce korun navíc platí romské rodiny závislé na příspěvcích na bydlení poslanci SPD Lubomíru Volnému za pronájem bytu v ostravské čtvrti Přívoz. Za bydlení v jedné ze dvou třípatrových budov v romském ghettu, které Volný podle smlouvy, jež má MF DNES k dispozici, koupil za 1, 25 a 1, 95 milionu korun, platí prý obyvatelé až 15 tisíc měsíčně.

„Za byt 3+1 o standardní velikosti a se standardním vybavením se v Ostravě platí běžně kolem 10 tisíc korun. V lokalitě, jako je ta v Přívozu, by to vzhledem k její pověsti a lidem, kteří tam žijí, mělo být o 20 až 30 procent méně,“ uvedl pro iDnes.cz makléř ostravské Comfort reality Zdeněk Rolák.

Lokalita patří sociálně slabým

Ačkoli sociální odbor v Ostravě-Přívozu přesné statistiky o počtu lidí na sociálních dávkách v ulici, kde bytovky stojí, nevede, je dost pravděpodobné, že tamní obyvatelé důchod skutečně pobírají: „Je to lokalita patřící mezi sociálně vyloučené,“ řekla pro idnes.cz vedoucí sociálního odboru v Přívozu Dagmar Bradová. U soukromníků, jako je Volný, tak většinou bydlí hlavně ti, co mají dluhy a exekuce.

Ostrava Přívoz, Domy, které vlastní poslanec Lubomír Volný.
Ostrava Přívoz, Domy, které vlastní poslanec Lubomír Volný.

V oznámení, které původně nekomunikující poslanec nakonec zaslal MF DNES, tvrdí, že obětí je on sám: „Byl jsem to já i se svou rodinou, kdo musel utéct ze svého vlastního domu, protože se v něm nedalo bezpečně a v klidu žít, a byl jsem to já, komu klesla cena nemovitostí zřejmě až o padesát procent.“ Upozorňuje také, že byty pronajímá pouze těm občanům České republiky, kteří zvládnou žít tam, odkud on se svou rodinou utekl. „My jsme život v této oblasti opravdu nezvládli,“ dodává.

Výnosy investuje do funkčnosti

Poslanec odmítá skutečnost, že by obyvatelé domů, které Volný koupil například po zemřelé majitelce, platili příliš vysoké nájemné. Jeho výši prý dokonce opakovaně snižoval. „Výnosy z domů jsou do nich pravidelně reinvestovány. Do funkčnosti, nikoli do vzhledu,“ vysvětluje pro idnes.cz. Předseda SPD Tomio Okamura se ke kauze vyjádřit odmítl.

Obce a města mají možnost určit lokality, ve kterých stát nebude novým nájemníkům vyplácet doplatky na bydlení. A to od června tohoto roku, kdy vešla v účinnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz