6. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Okamurova‘ firma dostala pět milionů od Prahy. Dotace vzbuzuje pochyby

Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura. | foto: Reprofoto

PRAHA Praha přidělila pětimilionovou dotaci společnosti Tomia Okamury. Peníze mají sloužit mezinárodnímu festivalu Japan Week, který se bude konat na různých místech v metropoli již za dva týdny. Poněkud netradiční přidělení dotace ovšem vyvolává na magistrátu ostrou debatu. Peníze má totiž firma Miki Travel Prague pouze předat třem objektům v metropoli na pronájem. Podle opozice jde o bezprecedentní postup.

Kulturní akce Japan Week zaměřená na propagaci japonské kultury ve světě a kulturní dialog se koná již 31 let. Pokaždé v jiné zemi. Letos bude v Česku a Praha bude partnerem festivalu, který bude probíhat mezi na jejím území mezi 18. a 23. listopadem. 

Na akci se představí více než 1300 japonských umělců, kteří ukážou od samurajské šou, přes tradiční bubnování až po aranžování květin.

Jednatel: šéf sněmovní strany

Na první dojem sympatická akce. Přesto některým zastupitelům při vyslovení sousloví „Japan Week“ tuhne úsměv. A to zejména kvůli jejímu financování z české strany, byť jde o v celkové sumě hrazené Japonci o marginální podíl. 

Japan week

„Japan Week je kulturní akce zaměřená na propagaci japonské kultury ve světě a kulturní dialog mezi národy. Japonská nadace International Friendship Foundation (IFF) pořádá Japan Week již 31 let, pokaždé v jiné zemi.

Letos se Japan Week vrací pro velký úspěch výjimečně podruhé na stejné místo – do Prahy (poprvé se v Praze konal v roce 2002, kdy návštěvnost byla cca 38 000 lidí). Partnerem Japan Weeku je hlavní město Praha. Akce bude probíhat 18. - 23. listopadu a během výstav, workshopů a vystoupení návštěvníkům více než 1300 japonských umělců zcela zdarma představí tradiční i moderní japonskou kulturu a umění (od samurajské show, přes tradiční bubny po aranžování květin).“

zdroj: Japan Week

Magistrát totiž přidělil pětimilionovou dotaci pražské „pobočce“ společnosti Miki Travel Prague, jejímž jednatelem je Tomio Okamura, tedy šéf strany SPD. Mezinárodní firma působí po celém světě včetně Evropy, kde má 27 poboček. 

Poprvé zastupitelstvo návrh odmítlo, až druhý pokus byl úspěšný. Smlouva, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, byla nakonec podepsána v červnu tohoto roku. Důvodem má být přilákání japonských turistů do Prahy a do Česka.

„Všechny finanční prostředky, které takto dnes, pokud to odhlasujeme, vynaložíme, budou směřovány do objektů ve vlastnictví hlavního města Prahy, ať už přímo, nebo prostřednictvím našich příspěvkových organizací, případně akciové společnosti Obecní dům,“ uvedl při projednávání dotace na zastupitelstvu v květnu radní Jan Wolf (KDU-ČSL). 

Akce se bude konat v Paláci Žofín, Kongresovém centru, Obecním domě a na Staroměstském náměstí.

Peníze měly jít přímo palácům

V zastupitelstvu to od začátku jednání ohledně Japan Weeku vře. Někteří jeho členové totiž upozorňují na bezprecedentní jednání magistrátu. „Jsem hluboce přesvědčený, že peníze mohly jít přímo Kongresovému centru, Obecnímu domu a Žofínu. To jsem říkal i výboru a na zastupitelstvu, ale naše argumenty nebyly vyslyšeny. Nerozumím tomu, proč bychom měli Japoncům platit výlet za pět milionů,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z nejhlasitějších kritiků Václav Novotný (TOP 09), který se proti tomu ostře vymezuje již od ledna, kdy se návrh na udělení dotace projednával ve výboru pro cestovní ruch a zahraniční vztahy. 

O firmě

Cestovní agentury Miki Travel působí v Praze již od roku 1997. Poskytuje služby v oblasti cestovního ruchu po téměř celém světě. Podle informací uvedených na stránkách Miki Travel každoročně odbaví statisíce klientů z mnoha zemí světa. 

Peníze podle něj není důvod „cedit“ přes Okamurovu společnost. „Je to naprosto nesystémový krok, nevzpomínám si, že by se kdy něco takového skrze zastupitelstvo stalo,“ uvedl dále Novotný s tím, že se přidělení této dotace vymyká standardnímu procesu. „Tomio Okamura je navíc jeden z těch lidí, kdo se výrazně negativně podepsal na cestovním ruchu,“ řekl s tím, že Okamura prosadil u cestovních průvodců snížení nároků na jejich schopnosti. 

Kampaň, říká Okamura

Výdaje na pořádání akce Japan Week musí firma doložit do konce roku. Jednatel pražské pobočky Okamura nicméně považuje udělení dotace přes další subjekt za bezproblémový.

Tomio Okamura během předvolební kampaně.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura (uprostřed)...

 „Celá kauza, ke které směřujete své dotazy, je jen další součástí štvavé mediální kampaně rozpoutané po úspěchu našeho hnutí SPD v nedávných parlamentních volbách. Tentokrát však není jejím cílem očernit pouze moji osobu, ale v důsledku může narušit dlouhodobě dobré vztahy s Japonským císařstvím,“ uvedl pro server Lidovky.cz Okamura. 

Společnost Miki Travel se podle něj na dotaci magistrátu v žádném případě nijak neobohatila. „V celé transakci funguje pouze jako servisní organizace, tedy celá dotace 5 milionů, které byly magistrátem poskytnuta, bude také do poslední koruny vyčerpána za pronájmy budov. Zisk společnosti Miki Travel je tedy nula,“ popsal dále. 

Akce Japan Week se v Praze konala již v roce 2002. Ovšem tehdy byla politika udělení dotace odlišná. Okamura přesto odmítá jakoukoli kritiku.  „Město ji (akci) tehdy rovněž podpořilo dotací na pronájem prostor. Tehdy však šla dotace japonským pořadatelům napřímo. To, že je nyní čerpána skrze servisní organizaci Miki Travel, je pouze důsledkem rozhodnutí pražského magistrátu, který podobné dotace nyní takto uděluje. Dotace byla řádně schválena pražskými zastupiteli v květnu tohoto roku,“ dodal. 

Rozhodnutí kolegů z koalice ovšem vyvolává pochybnosti. Například zastupitel Albert Kubišta (TOP 09) k této záležitosti uvedl: „Není vůbec jasné a srozumitelné, proč peníze nedostalo Kongresové centrum a Obecní dům, napřímo. Není tedy potřeba dotaci dávat soukromé společnosti, existují přece jiné kontrolní mechanismy. Pan Wolf na tom měl evidentně nějaký zájem, protože to navrhl znovu, ačkoli koalice původně pro ten návrh nezískala dost hlasů. Netuším ale, proč měl v době před blížícími se volbami potřebu nalít pět milionů firmě pana Okamury.“

Všechny peníze vynaložené se ovšem mají metropoli vrátit. Alespoň to sliboval v jednom ze svých vyjádření při projednávání tématu s kolegy, o němž existují písemné záznamy, radní Wolf. Ten ovšem před pár dny pro internetovou televizi Stream.cz svou tezi výrazně zmírnil - tentokrát sdělil, že nelze počítat s tím, že by se podařilo do kasy Prahy vrátit vše.

Smlouva podmiňovala udělení dotace také další neméně důležitou podmínkou - Okamura nesmí akci využít k vlastní politické propagaci. Podle zastupitelů to ale nelze ohlídat. 

Koordinátor Japan Weeku Vít Špíšek redakci ujistil o tom, že se Okamura na programu nijak nepodílí, nebude prý ani na žádné z dílčích akcí festivalu vystupovat. „Jestli přijde na nějakou akci jako návštěvník, bohužel netuším,“ dodal nicméně vzápětí.

Podmínku spojenou se zákazem politické propagace zmiňuje s kritickým tónem také zastupitelka za ODS a členka magistrátní komise pro cestovní ruch Jaroslava Janderová. „Nedovedu si představit, jakým způsobem bude kontrolováno, aby pan Tomio Okamura festival Japan Week nepoužil ke své politické propagaci a k dalšímu šíření jeho xenofobních názorů, se kterými zcela zásadně nesouhlasím,“ napsala serveru Lidovky.cz.

‚Převodová páka‘

Přidělení nejen proto nepodpořila. „Majitel (firmy), pan Tomio Okamura, na výboru kultury rozsáhle vysvětloval, že tato dotace nejde pro jeho firmu, ale že je vlastně jakási převodová páka pro vyplacení pronájmu v objektech, kde se bude Japan Week, pro který je dotace určena konat. (…) Výše uvedený postup přidělení účelové dotace mezinárodnímu festivalu Japan Week prostřednictvím Miki Travel považuji za zcela nestandardní,“ vysvětlila.

Její hlas ovšem nestačil na přehlasování koalice na magistrátu. Jedním z těch, kdo návrh podpořil, byl Matěj Stropnický, neúspěšný lídr Zelených v nedávných volbách do sněmovny. 

„Tomio Okamura se, jak známo, věnuje česko-japonské mezikulturní spolupráci už léta, přestože svým voličům tento ohavný multikulturalismus pečlivě tají. Náš výbor tuto spolupráci podpořil, protože neposuzujeme projekty podle žadatelů, ale podle přínosu obyvatelům města,“ řekl s tím, že podmínku, že o zákazu politické propagace při jednání výboru jako pojistku ke smlouvě prosadil on.

Jako další odsouhlasila návrh zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová (ANO). „Jako předsedkyně výboru jsem požádala předsedu Komise cestovního ruchu pana Wolfa, aby projednal podporu akci Japan Week ještě před naším jednáním. Členi komise i Výboru doporučili konání akce podpořit,“ vysvětlila, proč zvedla ruku. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz