11. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Tonoucí generace? Dnešní dvacátníci a třicátníci nejsou tak ztracení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Mladí lidé - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Měli jsme generaci X, máme mileniály neboli generaci Y, nejnověji generaci Z a teď navíc takzvané sinkies. Má vůbec ještě smysl zabývat se dalším termínem označujícím – více či spíše méně přesně – celou generaci?

Zkratku z anglického „single income, no kids“ (neboli jeden příjem, žádné děti) zviditelnilo loni v listopadu sdružení evropských charit, které poukázalo na problém chudých mladých po celé Evropě. V Česku ale především zapadá do rozšířené představy rodičů a prarodičů, že dnešní dvacátníci a třicátníci „roupama nevědí co by“. Mohou cestovat a pracovat kdekoliv na světě, mají příležitosti, o kterých se za komunismu ani nesnilo, a přesto se jim prý nechce nic dělat, degenerují všemi „těmi internety“ a mladí chlapi snad už ani nejsou pořádní chlapi.

Jsme tedy ztracená generace? Je pravda, že u nás nenajdeme tři z deseti mladých na hranici chudoby, jako je průměr EU, ani nemáme dvoucifernou nezaměstnanost absolventů jako v jižních zemích. Průměrný věk prvorodiček roste a některé páry děti nechtějí vůbec. Dokonce – ó, hrůzo – si ani nespoří na vlastní bydlení a jako hřích největší odmítají hypotéku a rádi bydlí v nájmu! Mnozí se 28 let po revoluci skutečně neohlíží, jaké možnosti byly v dobách, které pamatujeme málo, nebo vůbec.

Je potřeba se ale hlavně ptát, jestli mají opravdu všichni mladí takové podmínky, aby si rodinu a děti mohli dovolit, pokud chtějí. Není všechno nevděk mládí k přízni osudu, také v Česku s prakticky nulovou nezaměstnaností má řada i vysokoškolsky vzdělaných lidí tak nízké příjmy, že buď nebudou dělat práci v oboru, který léta studovali, nebo nebudou mít ani ve dvou na vlastní bydlení. Třeba začínající učitelé nebo lékaři před atestací s desetinovými úvazky. Některé mladé dámy ve špičkových povoláních si nemohou dovolit děti třeba proto, že dřou do nocí v očekávání advokátních zkoušek. Jako skutečně „ztracenou generaci“ pojmenovala spisovatelka Gertrude Steinová přeživší první světové války. Příležitost dokázat v takové situaci, jací jsme chlapi, jsme zaplaťpánbůh nedostali. Neznamená to ale, že se máme všichni blahobytně.

  • 11Diskuse


Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.