Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
29. června 2016 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KUBÁNEK: Podivný spasitel. Fotbalový kouč Vrba míří od reprezentace do Ruska

Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vrba. | foto: MAFRA

PRAHA V závěru roku 2013 si veřejnost a šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta doslova vymodlili příchod trenéra Pavla Vrby k národnímu týmu. Vrba měl tehdy v Plzni rozjetou další úspěšnou sezonu a podepsanou platnou smlouvu, z níž ho FAČR musela vyplatit.

Měl být spasitelem, který zvadlé reprezentaci po éře neoblíbeného předchůdce Michala Bílka a zaskakujícího Josefa Pešiceho vrátí lesk. Přes pomalejší rozjezd se mu to v kvalifikaci dařilo.I když mu osud nepřihrál bůhvíjak silnou hráčskou generaci, měl výsledky i přízeň fanoušků. Až do mistrovství Evropy.

Na něm se nakumulovaly všechny neduhy, jež Vrbovu práci v poslední době provázejí. Uspokojení mu přinesla už samotná účast na Euru, obhajoval nesprávnou taktiku, přehnaně sázel na některé hráče bez formy a šance na postup až příliš upínal k závěrečnému utkání s Tureckem. Češi nakonec získali jediný bod. Sečteno podtrženo: propadák.

Ale místo toho, aby si Vrba s Peltou sypali popel na hlavu, výbuch sváděli na velký rozdíl v kvalitě českého výběru a soupeřů. Jinak to vlastně podle nich ani dopadnout nemohlo. A tedy ani debata, jestli Vrba má nebo nemá u reprezentace zůstat, nebyla na pořadu dne. Spekulace, že údajně jedná o odchodu do Ruska, kouč jen ironicky glosoval.

No a vida, uplynulo pár dnů a všechno je rázem jinak. Vrba má nakročeno do Machačkaly, což si těžko mohl domluvit za necelý týden. Zřejmě si tedy vyjednával budoucnost dopředu, aniž by věděl, jak Češi na Euru vůbec dopadnou. Pak si svou práci nechal obhájit vedením svazu, které tím udrží Vrbovu cenu v očích zájemce, jenž musí kouče vykoupit za nemalou částku. Ne, takového muže u reprezentace opravdu není třeba držet, i když se zprvu jevil jako spasitel.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.